Home Dobré rady Ako vyberať elektrobicykel: oplatí sa do neho investovať alebo radšej požičať?

Ako vyberať elektrobicykel: oplatí sa do neho investovať alebo radšej požičať?

by spravca_2020.sk
Ako vyberať elektrobicykel

Elektrobicykel je veľmi populárnym dopravným prostriedkom, pretože je pohodlnejší ako klasický bicykel, no zároveň podporuje fyzickú kondíciu. S elektrobicyklom viete pohodlne chodiť napríklad každý deň do práce a vyhnúť sa pritom zápcham, ale rovnako vhodný je aj na dlhé výlety, kedy si môžete užívať krásu prostredia. V súčasnosti je možné si takýto elektrobicykel požičať aj zakúpiť, aby ste si mohli vychutnať jeho benefity na vlastnej koži.

Kupujem elektrobicykel: ako na to?

Ak kupujete elektrobicykel, vašu pozornosť by ste mali sústrediť  predovšetkým na správny výber. Vždy je dôležité vyberať druh na základe toho, na aké účely ho chcete využívať. Existujú mestské, trekingové a horské elektrobicykle. Všetky sú prispôsobené na rôzne terény, aby vám zabezpečili čo najväčší komfort pri jazde. Pri výbere elektrického bicykla je však potrebné prihliadať aj na ďalšie parametre ako je dojazd a kapacita batérie, či jej životnosť.

Pri dojazde hrá hlavnú úlohu kapacita batérie, ale tiež závisí aj od jazdného štýlu, terénu, hmotnosti cyklistu, či nastavenom stupni dopomoci. Vo všeobecnosti platí, že čím je vyššia kapacita batérie, tým je aj vyšší dojazd. Životnosť batérie taktiež patrí medzi základné charakteristiky konkrétneho modelu. Najčastejšie sa používajú moderné lítiové batérie. Životnosť batérie sa zvyčajne pohybuje medzi 20 000 až 30 000 najazdených kilometrov.

Investovať alebo si požičať?

V tomto ohľade má táto otázka úplne jednoduchú odpoveď – záleží na tom ako ho chcete používať. Ak idete na jednodňový výlet a viete, že bicykel vytiahnete najskôr znova o dva mesiace, oplatí sa vám požičať. Ak však chcete používať elektrobicykel na každodennú cestu do práce, určite sa do neho oplatí investovať – už len z ekonomického hľadiska výrazne ušetríte na nafte. Je treba potrebné si na začiatok úprimne odpovedať, či takýto prostriedok využijete alebo ide len o nárazovú záležitosť.

Elektrobicykle sú skvelou voľbou pre starších ľudí, ale rovnako vám pomôžu prejsť veľké vzdialenosti bez väčších ťažkostí. Na druhej strane si ich kúpa vyžaduje vyššiu vstupnú investíciu a tak by ste si o ich využití mali byť 100% istí. Ak sa rozhodnete pre kúpu, určite by ste mali zohľadniť aj ďalšie faktory ako napríklad výkon motora, programy jazdy, správnu veľkosť rámu a tak ďalej.

You may also like