Home Cestovanie Hliník alebo plech? Záleží na tom, čo od diskov očakávate!

Hliník alebo plech? Záleží na tom, čo od diskov očakávate!

by spravca_2020.sk

O tom, či sú lepšie plechové alebo hliníkové disky, sa vedú siahodlhé debaty. Čo motorista, to iný názor. Niekto uprednostňuje lacné plechové, no nie veľmi pekné disky. Iný si zas rád priplatí a svoje auto vyparádi vďaka hliníkovým diskom. Vzhľad a cena ale nie sú to jediné, v čom sa líšia. Aké sú vlastnosti plechových a hliníkových diskov? A platí mýtus, že hliníkové disky sa na zimu nehodia? Povieme si v tomto článku.

Hliníkové disky

Vyrábajú sa zo zliatin hliníka a preto sa často označujú aj ako zliatinové disky. Ich veľkou výhodou je, bez debaty, omnoho lepší vzhľad ako u hliníkových diskov. Elektróny zlepšia vzhľad auta o niekoľko tried! Pokiaľ ide o jazdné vlastnosti, ani tu nie je hliníkovým diskom čo vytknúť. Sú ľahké, čo je cítiť (v porovnaní s plechovými diskami) najmä pri rozbiehaní a brzdení. Ich údržba je jednoduchá, keďže ich stačí umyť. Naopak, pri plechových diskoch býva čistenie náročné.

Výhody hliníkových diskov

  • Vzhľad. O niekoľko tried krajšie ako plechové disky.
  • Skvelé jazdné vlastnosti. Vďaka hliníkovým diskom váha vozidla klesá, čo má vplyv na rozbeh a brzdenie.
  • Ľahká údržba. Stačí umyť vodou.
  • Pevnosť. Hliníkové disky sú dostatočne pevné. Poškodiť ich ale dokáže poriadne silný náraz.

Ako si hliníkové disky vyberať, aby boli kvalitné? Keď kupujete pneumatiky, zrejme sledujete testy pneumatík. U diskov je zas potrebné sledovať, či majú potrebné schvaľovacie značky. Každý disk, vhodný pre predaj v EÚ, by mal mať označenie KBA, E alebo MD a tiež TUV certifikát. Tieto informácie žiadajte u predajcu!

Plechové disky

Ak chcete disky, s ktorými bude vaše auto vyzerať dobre, plechové si zrejme nevyberiete. Navyše, sú pomerne ťažké a tak majú vplyv na jazdné vlastnosti vozidla a komfort jazdy. Je pravda, že ich len tak ľahko nezničíte. No hrozí im korózia.

Výhody plechových diskov

  • Zrejme jediná a najväčšia výhoda. Oproti hliníkovým sú omnoho lacnejšie.
  • Odolnosť. Niekto považuje za výhody plechových diskov aj to, že sú odolnejšie ako hliníkové. Kým plechové sa pri silnom náraze „len“ deformujú, hliníkové praskajú.

Čo obuť na zimnú sezónu?

Niektorí motoristi považujú plechové disky za jedinú vhodnú voľbu na zimu. Takže automaticky zimné pneumatiky obúvajú na plechové disky. Toto však už dávno neplatí. Výrobcovia hliníkových diskov v súčasnosti zaručujú ich bezpečnosť a odolnosť aj v zime. Väčšinou totiž bývajú potiahnuté špeciálnou vrstvou, vďaka ktorej odolávajú aj posypovej soli. Navyše, v zime určite oceníte najmä ich pozitívny vplyv na jazdné vlastnosti v podobe kratšej brzdnej dráhy. Mýtom, že hliníkové disky nie sú vhodné na zimu, teda veriť nemusíte.

You may also like