Home Dobré rady Natieranie kovu v exteriéri. Ako na to?

Natieranie kovu v exteriéri. Ako na to?

by spravca_2020.sk

Ak máte doma kovové predmety, ktoré sa nachádzajú na záhrade tak ste si možno všimli že po určitom čase začnú korodovať a teda hrdzavieť. Pomocou správneho ochranného náteru môžete zabrániť nielen korózii, ale dokonca predĺžiť aj ich životnosť.

Vyberte si správnu farbu

Vhodnú farbu na kov si vyberte podľa toho, ako rýchlo chcete aby zaschla, akou technikou ju chcete nanášať a aký vzhľad očakávate. Keďže na trhu sa nachádza viacero farieb, budete sa musieť rozhodovať aj medzi cenou, vlastnosťami, životnosťou a aplikačnými možnosťami. Každá farba na kov musí zabezpečiť nielen antikoróznu ochranu, ale aj estetický vzhľad. Práve ten je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa vlastne do natierania pustíte a preto by mal byť medzi hlavnými požiadavkami. Veľmi dôležitým faktorom je aj mechanická odolnosť náteru, od ktorej závisí ako dlho bude kov vyzerať tak isto, ako v momente keď ste ho natreli. Pri výbere farby sa zamerajte najmä na etiketu, ktorá obsahuje všetky potrebné informácie. Neprehliadnite ani odporúčanie o druhu riedidla, spôsob odstránenia zvyškov farby a pomer celého riedenia. Ak si tieto informácie naštudujete ešte pred kúpou a realizáciou náteru, ušetríte si tým množstvo času a omylov. Zvýšenú pozornosť venujte obsahu farby, pretože niektoré v sebe majú škodlivé látky. Ide napríklad o antikorózne pigmenty, ktorých prítomnosť by mala byť uvedená na obale.

Ktoré farby sú určené na kov?

Kov môžete natrieť nielen farbou riediteľnou riedidlom, ale aj bezfarebným lakom. Tak isto ako drevo aj tento materiál potrebuje ošetrenie a to nielen základnou, ale aj vrchnou vrstvou náteru. Najpoužívanejšími základnými sú syntetické s antikoróznymi vlastnosťami. Ak sa chystáte natrieť zinok alebo hliník, použiť by ste mali reaktívny základný náter. V prípade železa a ocele, ktoré sa používajú napríklad na ploty, strechy alebo brány, predstavujú základný náter alkydové farby. Kov môžete natrieť aj olejom no treba počítať s veľmi dlhým schnutím. Vhodná je aj polyuretánová farba, ktorá je však využiteľná skôr v priemysle. Ak by ste ju však predsa chceli použiť, tak vám poskytne vysokú mechanickú a chemickú odolnosť. Farby na kov a mnoho iných nájdete u predajcu Bugy. Okrem toho vám ponúkne aj široký sortiment z drogérie, kozmetiky, slnečných okuliarov a množstva iných. Nákup tak môžete realizovať priamo z domu a nemusíte strácať čas behaním po obchodoch.

You may also like