Home Cestovanie Naučte sa čítať štítky na pneumatikách

Naučte sa čítať štítky na pneumatikách

by spravca_2020.sk
Naučte sa čítať štítky na pneumatikách

Kupovať pneumatiky a nepoznať význam symbolov na ich štítkoch nie je rozumné. Vďaka štítkom sa dozviete o vlastnostiach pneumatík, ktoré ovplyvnia štýl jazdy a tiež spotrebu vozidla. Mnohé napovedia o bezpečnosti pneumatík a o komforte riadenia. Ak štítkom na pneumatikách nerozumiete, pozorne čítajte.

Štítky sa neustále menia k lepšiemu

Práve tento rok sa štítky na pneumatikách mierne zmenili. Pribudli ďalšie symboly a niektoré hodnoty sa stali pre motoristov zrozumiteľnejšie. Zmeny nastali pri označení pneumatík určených na zimné jazdenie. Vďaka týmto zmenám sa dozviete, ako sa zimné pneumatiky správajú na snehu a ľade. Priľnavosť na zasneženej vozovke nie je vlastne až takou novinkou, ale údaj o priľnavosti pneumatiky na zľadovatenej ceste je úplne nový parameter. Tento údaj má pri výbere pneumatík pomôcť hlavne šoférom, ktorí často jazdia vo vysokohorských terénoch. Zimné pneumatiky a ich testy dokázali, že v severských krajinách je dôležité myslieť aj na tieto vlastnosti pneumatík. Na štítku pribudol tiež QR kód, po ktorého naskenovaní si priamo v predajni dokážete overiť pravdivosť uvedených údajov, rozmery a značku pneumatík.

Pozor na valivý odpor

Okrem už spomínaných údajov sa na štítku dozviete informácie o valivom odpore. Čo tento údaj znamená a je pre kúpu pneumatík dôležitý? Valivý odpor je veľmi dôležitým parametrom, podľa ktorého zistíte ako budú pneumatiky vplývať na spotrebu vášho vozidla. Preto sa sústreďte predovšetkým na pneumatiky, ktoré majú pri piktograme zobrazujúcom pneumatiku s čerpacím zariadením označenie A až C.

Bezpečnosť a hlučnosť

Ďalší piktogram pneumatiky s dažďovým mrakom vám napovie o tom, ako bezpečné sú kupované pneumatiky počas jazdy na mokrej vozovke. Vyššia trieda označenia znamená nižšiu brzdnú dráhu a tým pádom vašu vyššiu bezpečnosť. Veď rozdiel medzi pneumatikou označenou písmenom A a medzi tou, ktorá je označená písmenom F je neuveriteľných 18 metrov. Dostávame sa k ďalšej informácii, a to k hlučnosti pneumatík. Piktogram pneumatiky s decibelmi vám hovorí ako veľmi budete pri jazde počuť vibrujúce pneumatiky. Možno si poviete, že tento údaj je zbytočný. Ale ani najlacnejšie pneumatiky by vás pri jazde nemali rušiť. Nižšiu hlučnosť oceníte hlavne pri dlhšej jazde. A ako vyzerajú nové symboly? Priľnavosť pneumatiky na ľade je vyobrazená vo forme pneumatiky s pohorím. Okrem štítkov si pri kúpe pneumatík všímajte aj ich rozmery, ktoré musia byť kompatibilné s vašim vozidlom a tiež dátum výroby pneumatiky. Možno tie vaše ležali niekoľko mesiacov v sklade a týmto spôsobom stratili niektoré dôležité vlastnosti.

 

 

You may also like