Home Dobré rady Pri výbere pracovné obuvi sa zamerajte na komfort nosenia

Pri výbere pracovné obuvi sa zamerajte na komfort nosenia

by spravca_2020.sk
Pri výbere pracovné obuvi sa zamerajte na komfort nosenia

Pracovná obuv by nemala spĺňať len bezpečnostné kritériá. Okrem bezpečnostného hľadiska a zákonných noriem sa sústreďte na to, aby bola obuv komfortná. Poďakujú sa vám nielen zamestnanci, ale tiež ich chodidlá. Sami to iste poznáte, že spokojní zamestnanci znamenajú vysoký výkon a kvalitne odvedenú prácu.

Pracovná obuv do bežného prostredia

Dnes sa nebudeme baviť o pracovnej obuvi do náročného prostredia, ale o klasickej, do bežného prostredia. Takáto pracovná obuv nemusí spĺňať kritériá ako ohňovzdornosť alebo odolnosť voči chemikáliám. Napriek tomu každá pracovná obuv, dokonca aj gumáky, disponuje základnými bezpečnostnými prvkami. Viete, ktoré minimálne požiadavky by mala pracovná obuv spĺňať? V každom prostredí by mala takáto obuv zohľadňovať ortopedické požiadavky. Komfort nosenia je pri celodennej  práci naozaj dôležitý. Znamená to, že by ste mali vyberať materiály, ktoré sú priedušné a ľahké. Nikdy zamestnancom nekupujte univerzálne topánky, ale sa zamerajte na druh práce v jednotlivých oddeleniach. Pracovná obuv by mala mať protišmykovú, vyvýšenú podrážku. Dôležité je tiež spracovanie t.j. pevnosť topánky. Následne sa môžete sústrediť na model topánky. V niektorých profesiách stačí zamestnancom kúpiť sandále, inde je potrebné spevnenie chodidla aj s členkom. Pracovná obuv sa preto vyrába v rôznych prevedeniach od papúč cez členkovú obuv až po vysoké čižmy.

Špeciálne požiadavky na zimnú obuv

Obzvlášť obozretní buďte pri výbere zimnej pracovnej obuvi pre zamestnancov pracujúcich v exteriéri. Zimná pracovná obuv musí odolávať nízkym teplotám, mať protišmykovú podrážku a spevnenú špičku. Pracovná obuv určená na prácu pri nízkych teplotách býva ušitá z kože, ktorá je dobrým izolantom. Samotná koža nestačí, a preto vyberajte obuv, ktorá disponuje vnútorným zateplením. Myslite aj na povrchovú úpravu zimnej obuvi. Okrem prerezania alebo odretia by mala odolať vlhkosti. Na prácu počas zimy sa hodia skôr vyššie topánky, ale to samozrejme závisí od charakteru práce. Pre zvýšenie bezpečnosti pri práci siahnite po topánkach, ktoré majú všité reflexné prvky. Zimná pracovná obuv by mala byť o niečo väčšia ako topánky do teplého počasia. Nezabudnite, že do zimných topánok si zamestnanec oblečie hrubšie ponožky. Zároveň by sa však topánky nemali pri chôdzi vyzúvať.

 

 

 

You may also like