Home svet v roku 2020 Nečistíte z auta vtáčí trus? Môže poškodiť karosériu

Nečistíte z auta vtáčí trus? Môže poškodiť karosériu

by spravca_2020.sk
Nečistíte z auta vtáčí trus? Môže poškodiť karosériu

Pravidelné umývanie automobilu nie je dôležité len z estetického dôvodu. Na karosérii sa nachádzajú chemické látky, ktoré sa počas jazdy odrazia od vozovky. Veľmi dôležité je umytie vozidlo po tom, ako ho znečistil vtáčí trus a hmyz. Poviete si, že je to zbytočnosť, ale vedzte, že hmyz i trus obsahujú látky, ktoré môžu poškodiť lak vozidla.

Prečo je vtáčí trus a hmyz na karosérii nebezpečný

Ideálne by bolo, keby každý motorista mohol auto parkovať v garáži. Bohužiaľ parkovacích miest je žalostne málo a často sa stane, že ste nútení parkovať pod stromom. Musíte znášať riziko popadaných vetví a znečistenie od listov. Málokto si však uvedomí, že väčšie riziko ako od víchrice je zničenie auta resp. karosérie vtáčím trusom. Väčšina šoférov si po nádielke od vtákov len zanadáva a trus nechá na kapote niekoľko dní. Robia veľkú chybu. Trus ničí karosériu, pneumatiky Kormoran alebo strešné boxy Northline.

Viete, čo všetko obsahuje vtáčí trus? Nie každá vrstva trusu znamená pre lak pohromu. Všetko závisí od toho, čo vtáci pred vyprázdnením konzumovali. V tom najhoršom prípade je trus podobný kyseline a priam požiera lak. Požieranie nenastáva ihneď. K najhoršiemu môže prísť hlavne v lete, kedy na lak pôsobí vtáčí trus spolu s UV žiarením. Horúci lak je veľmi mäkký a náchylný k poškodeniu ako letné pneumatiky pri dlhom státí. Okrem popukaniu a stavu podobnému poleptaniu dochádza k postupnému korodovaniu karosérie.

Hlavne v lete odporúčame trus z laku očistiť čo najskôr. Nie však nasucho handričkou alebo nedajbože rukou. Ak trus veľmi nezaschol, stačí ho umyť vodou. V opačnom prípade postupujte nasledovne.

Akým spôsobom umývať hmyz a trus z karosérie

Čistenie vtáčieho trusu z karosérie ide lepšie, keď ste lak správne ošetrovali. Ošetrenie laku neznamená, že trus karosériu nezničí, ale umožňuje jeho rýchlejšie odstránenie. Trus z laku odstraňujte tak, aby ste ho nerozotierali po zvyšku karosérie. Sústreďte sa na zašpinené miesto.

Príliš zaschnutý trus nezlupuje, s trusom by mohla odísť vrchná vrstva laku. Najviac účinné sú špeciálne prípravky, ktoré trus rozpustia. Následne ho utrite jemným obrúskom a lak doleštite utierkou z mikrovlákna. SOS riešením sú vlhčené obrúsky, ktoré pokvapkáte vodou a necháte trus vplyvom vlhkosti rozpustiť.

Nezabúdajte na to, že podobne ako trus pôsobí hmyz. Opäť je najšetrnejšou cestou k jeho odstráneniu špeciálny prípravok a následné umytie hmyzu vodou s vysokotlakovou hadicou.

 

 

 

 

 

You may also like