Home Dobré rady 7 pravidiel pre používanie strešného boxu

7 pravidiel pre používanie strešného boxu

by spravca_2020.sk
7 pravidiel pre používanie strešného boxu

Strešné boxy sa stali neodmysliteľnou súčasťou výbavy mnohých áut, či už ide o rodinné výlety, dovolenky, alebo outdoorové aktivity. Poskytujú priestor navyše na prepravu vecí, ktoré by sa do menšieho automobilu nezmestili. Toto skvelé príslušenstvo si vyžaduje isté pravidlá zaobchádzania, ktoré box ochránia a predĺžia jeho životnosť.

1. Inštalácia strešného boxu

Najdôležitejším krokom pri používaní strešného boxu je správna inštalácia. Vždy dodržujte pokyny výrobcu, ktoré sú uvedené v príbalovom letáku alebo návode na inštaláciu. Uistite sa, že je strešný box pevne upevnený na streche vozidla a nedochádza k žiadnemu pohybu alebo vibráciám počas jazdy. Nesprávne inštalovaný box môže nielen poškodiť samotné vozidlo, ale aj ohroziť bezpečnosť v premávke. Pred kúpou boxu overte maximálnu povolenú nosnosť strechy, ktorú nesmiete prekročiť. Nosnosť strechy je uvedená v manuáli k vášmu vozidlu.

2. Rozloženie hmotnosti

Pri nakladaní vecí do strešného boxu je dôležité správne rozložiť hmotnosť. Nevytvárajte preťaženie jednej strany strechy, čo môže viesť k nerovnováhe a zvýšenému riziku prevrátenia vozidla alebo deformácii strešného boxu. Ideálne je rozložiť hmotnosť rovnomerne po celej ploche boxu a dodržiavať maximálnu povolenú nosnosť boxu.

3. Maximálne povolené zaťaženie

Vždy dodržiavajte maximálnu povolenú rýchlosť a zaťaženie určené výrobcom strešného boxu a vášho vozidla. Prekročenie týchto limitov môže mať vážne následky vrátane poškodenia strešného boxu, zvýšenia spotreby paliva a dokonca ohrozenia bezpečnosti na cestách. Preťažené vozidlo ovplyvní aj pneumatiky, ani kvalitné pneumatiky kormoran po prekročení indexu nosnosti nevydržia nápor a môžu prasknúť.

4. Pravidelná údržba

Ako pri každom doplnku vozidla, aj strešný box vyžaduje pravidelnú údržbu. Pred každým použitím skontrolujte stav upevňovacích mechanizmov, tesnosť skrutiek a prípadné známky opotrebovania. Dbajte na čistotu boxu a odstráňte akékoľvek nečistoty, ktoré by mohli poškodiť jeho povrch alebo tesnenie.

5. Bezpečné otváranie a zatváranie

Pri manipulácii so strešným boxom vždy dbajte na bezpečné otváranie a zatváranie. Vyhnite sa príliš rýchlemu otváraniu alebo zatváraniu, čo by mohlo spôsobiť poškodenie mechanizmu alebo dokonca poranenie ruky. Uistite sa, že box je úplne zatvorený a zabezpečený predtým, než vyrazíte na cestu. Box neotvárajte v blízkosti stien a pozor si dávajte aj pri parkovaní v príliš nízkej garáži.

6. Nevyužívaný box odmontujte

Používanie strešného boxu v extrémnych podmienkach ako sú veľmi vysoké alebo nízke teploty, silný vietor alebo intenzívny dážď, môže viesť k jeho poškodeniu. V takýchto prípadoch je najlepšie box odmontovať zo strechy. Odporúčame strešný box nechávať na streche len pri prevoze nákladu.

7. Prispôsobte jazdu nákladu

Namontovaním a naložením strešného boxu sa mení aerodynamika vášho vozidla. Prispôsobte svoju jazdu tak, aby ste minimalizovali riziko straty kontroly nad vozidlom v ostrých zákrutách alebo pri silnejšom vetre. Vyhýbajte sa prudkému brzdeniu a akcelerácii, ktoré neničia len box, ale aj zimné a letné pneumatiky.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

You may also like