Home Dobré rady Máte staršie auto? Uvažujte o kúpe snímača tlaku pneumatík

Máte staršie auto? Uvažujte o kúpe snímača tlaku pneumatík

by spravca_2020.sk
Máte staršie auto? Uvažujte o kúpe snímača tlaku pneumatík

Väčšina moderných automobilov disponujú už od výrobcu systémom TPMS (Tire Pressure Monitoring System), ktorý monitoruje tlak v pneumatikách a v prípade jeho poklesu upozorní vodiča na zmeny. Ak však vlastníte staršie auto bez tejto funkcie, zvážte dodatočnú inštaláciu snímačov tlaku. Prečo sa snímač vyplatí inštalovať do automobilu?

Výhody inštalácie snímača tlaku pneumatík

Správny tlak v pneumatikách je kľúčový pre stabilitu a ovládateľnosť vozidla. Jeho zníženie môže viesť k predĺženiu brzdnej dráhy, aquaplaningu a v extrémnych prípadoch aj k prasknutiu pneumatiky. Snímače včas upozornia na únik tlaku a umožnia vodičovi promptne reagovať.

Podhustené pneumatiky zvyšujú valivý odpor a spotrebu paliva. Snímače pomôžu udržiavať optimálny tlak a tým znížiť spotrebu. Nesprávny tlak vedie k nerovnomernému opotrebovaniu pneumatík a skracuje ich životnosť. Snímače vám pomôžu predĺžiť životnosť pneumatík a ušetriť peniaze za ich výmenu. Správne nahustené pneumatiky zlepšujú komfort jazdy a znižujú hluk. Nestačí len študovať označenie pneumatík a kúpiť známu značku. Dôležitá je tiež starostlivosť o pneumatiky, ktorá zahŕňa kontrolu tlaku.

Dva typy snímačov tlaku pneumatík

Do staršieho vozidla je možné nainštalovať dva typy snímačov. Priame snímače sa inštalujú priamo do ventilu pneumatiky a merajú tlak a teplotu v pneumatike. Sú presnejšie a spoľahlivejšie, ale aj drahšie. Nepriamy snímač tlaku pneumatík sleduje len rotáciu kolies a vibrácie. Indikuje únik tlaku na základe zmien. Ide o lacnejší, no menej presný snímač.

Výhody a nevýhody snímačov tlaku pneumatík

Priamy snímač tlaku pneumatík sa vyznačuje vysokou presnosťou a spoľahlivosťou. Meria nielen tlak, ale tiež teplotu v pneumatikách. Odradiť vás môže vyššia cena. Ak inštalujete na kolesá snehové reťaze, senzory vykazujú chybu a je ich nutné odpojiť. Snímače sú na montáž náročnejšie. Pri výmene pneumatík sa musia senzory vymeniť a nakalibrovať.

Nepriamy snímač tlaku pneumatík je na montáž jednoduchý, dokonca inštaláciu zvládnete aj sami. Ide o lacné zariadenie, ktoré nie je potrebné vymieňať pri prezúvaní pneumatík. Tieto snímače sú menej presné a spoľahlivé. Neupozornia vás na zmeny teploty. Nevydržia tak dlho ako priame snímače.

Tip na záver: Inštalácia snímačov tlaku pneumatík je cenným bezpečnostným prvkom, ktorý vám ušetrí peniaze a predĺži životnosť pneumatík. Pred kúpou snímačov tlaku sa informujte o kompatibilite s vaším autom. Snímače tlaku by mali byť pravidelne kontrolované a kalibrované.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

You may also like