Home Zaujímavosti 8 zaujímavostí, ktoré ste o golfe možno netušili

8 zaujímavostí, ktoré ste o golfe možno netušili

by spravca_2020.sk

Golf – milujú ho ženy i muži, biznismeni aj svetové celebrity. Už dávno to však nie je šport iba pre pár vyvolených.

Považujete sa aj vy za milovníkov golfu, ktorí o ňom všetko vedia a radi si pri ňom prečistia hlavu? V tom prípade vás nasledujúce informácie asi neprekvapia. Alebo žeby áno?

Prekvapivé fakty o golfe

Vedeli ste, že prvé golfové loptičky boli drevené? Neskôr, v 17. storočí sa začali vyrábať z tenkej kože a plniť husacím perím. Takéto loptičky sa používali až do roku 1848, kedy ich postupne nahradili tzv. „Gutta loptičky“. Tie dostali pomenovanie podľa lepkavej šťavy tropických stromov Gutta. Predchodcu súčasných golfových loptičiek, teda prvé loptičky s jadrom, vyrobil Coburn Haskell.
A čo váš golfový hendikep? Príliš vysoký? Nezúfajte. Pravdou je, že asi 80 % všetkých golfistov nikdy nedosiahne hendikep menší než 18.

Myslíte si, že je nemožné, aby sa 5-ročnému dieťaťu podarila jamka na jeden úder? Nie je.  Prvým takým detským golfistom bol Cosby Orr. Rekord si drží od roku 1975.

Golfisti, rozšírte si obzory!

Pojem „birdie“ pochádza zo začiatku 20. storočia. Spája sa s Američanom Ab Smithom, ktorý behom hry prehlásil: „That was a bird of shot.“ Tento výrok z roku 1903 sa nakoniec zmenil na termín, ktorý poznáme v golfe dnes.

Najdlhšou jamkou na svete je siedma jamka v Sano Course v golfovom klube Satsuki v Japonsku. Meria neuveriteľných 831 metrov.

Najvyššie postavené golfové ihrisko na svete sa nachádza v golfovom klube v Peru. Vo svojom najnižšom bode dosahuje výšku 4 369 m.n.m.

Golf sa hral aj na Mesiaci! Spoločne s vrhom oštepom sú to jediné dva športy, ktoré sa dostali mimo Zem. V roku 1971 si americký astronaut Apolla 14 Alan Shepard na Mesiaci zahral jednoruký úder. Všetko v rámci možností jeho skafandra, predsa len to nebolo originálne golfové oblečenie.

Je všeobecne známe, že golf vznikol pred približne 500 rokmi v Škótsku. Číňania však tvrdia, že podobnú hru hrali ešte za čias dynastie  Song, údajne už v roku 943 n.l.

Úprimne, koľko zaujímavostí o golfe vás prekvapilo a ktoré ani nie?

You may also like