Home Dobré rady Ako sa správne starať o turistické topánky

Ako sa správne starať o turistické topánky

by spravca_2020.sk
Ako sa správne starať o turistické topánky

Kožené turistické topánky nepatria medzi obuv, ktorú si kupujete každý rok. Naozaj kvalitné topánky určené na túry stoja niekoľko desiatok až stoviek eur, a preto si zaslúžia vašu pozornosť po každom použití. Jedine vďaka správnej starostlivosti si budete môcť svoje topánky užívať dlhú dobu bez degradácie materiálu.

Starostlivosť ihneď po kúpe topánok

Priniesli ste si z obchodu nové turistické topánky? Nedávajte ich do skrine alebo nedajbože ich nenoste bez toho, aby ste im poskytli prvú dávku starostlivosti. Turistická obuv, hlavne topánky vyrobené z kože, si vyžadujú prvé ošetrenie povrchu ihneď zakúpení. Kúpte si krém špeciálne určený na kožu a doprajte topánkam prvé dôkladné vtrenie krému do povrchu usne. Koža nielenže získa krásnu farbu, ale bude tiež chránená pred usádzaním nečistôt. Takto ošetrené topánky sa vám budú po prvom nosení lepšie čistiť.

Čistenie po každom nosení

Lenivosť je silnejšia ako vy? Premôžte sa a po túre venujte niekoľko minút topánkam. Pánska i dámska turistická obuv nie je samočistiaca. Prvým krokom je preto očistenie topánok. Na odstránenie nánosov bahna použite kefu s jemnými štetinami. Fľaky na topánkach zotrite handričkou namočenou vo vode. Vlhké topánky nikdy neschovávajte do skrine. Nechajte ich poriadne preschnúť. Stará, ale efektívna rada znie – strčte do topánok noviny, ktoré vlhkosť rýchlejšie absorbujú. Na precízne vyschnuté topánky nanášajte impregnačné ošetrujúce prípravky. Je jedno, či pôjde o sprej, vosk, alebo krém. Dôležité je, aby ste zvolili prípravok vhodný na materiál, z ktorého je obuv vyrobená.

Bez ošetrenia koža praská a membrána stráca svoju funkciu

Na nohách turistov je často vidieť kožená obuv, ktorá je popraskaná a zošúverená. Takéto topánky vôbec nemusia byť staré, ale len zle ošetrované. Je nutné impregnácii venovať čas a na škodu nie je občasné premazanie topánok počas túry samotnej. Hlavne v miestach, kde je topánky namáhaná, je ošetrenie kože nesmierne dôležité. Myslite na to, že praskliny sa tvoria predovšetkým v miestach ohybu. Ak disponujú vaše topánky Gore-Tex membránou, tak využívajte špeciálne prípravky, aby ste funkciu membrány zachovali na čo najdlhší čas. Posledným krokom počas údržby turistických topánok je čistenie stielok. V prípade, že sa dajú vybrať, ručne ich preperte. V opačnom prípade použite spreje, ktoré zabíjajú baktérie a dodávajú stielke sviežu vôňu.

 

 

You may also like