Home Cestovanie Plachtenie nie je koníčkom, ale životným štýlom

Plachtenie nie je koníčkom, ale životným štýlom

by spravca_2020.sk
Plachtenie nie je koníčkom, ale životným štýlom

Minulý rok som strávil s partiou kamarátov leto na mori. Prenajali sme si jachtu a užívali ničnerobenie celý jeden mesiac. Môžem povedať, že peniaze minuté na túto dovolenku boli najlepšie investované v celom mojom živote. Je jasné, že po tejto plavbe som začal uvažovať o kúpe menšej jachty. Okrem šetrenia neustále zháňam nové informácie. Zopár z nich som vám zhrnul v nasledujúcich riadkoch. Pozor na to, že plachtenie nemôžete brať len ako koníček. Ide o životný štýl, ktorý vás bude sprevádzať až do konca života.

Plachetnica, jachta alebo loď?

Mnohí ľudia sa boja o kormidlovaní rozprávať, lebo sa nevyznajú v základných pojmoch. Ak si kúpite menšie plavidlo určené na rekreačné plavenie, tak vždy pôjde o jachtu. Jachty sa dajú využiť na plavbu po vodných plochách, na rybolov a niekto na lodi aj býva. Podľa toho, čo všetko chcete na lodi zažiť si vyberte veľkosť lode. Pre dlhšie plavby je nutné investovať do jachty, ktorá disponuje kajutou alebo kajutami na prespatie, sociálnym zariadením a kuchynkou. Väčšina rekreačných jácht je hybridom t.j. je poháňaná plachtami i motorom. Ak si urobíte prieskum predajní na Slovensku, zistíte, že jachty na predaj sa ponúkajú hlavne v hybridnom prevedení. V prípade, že chcete s jachtou pretekať, zamerajte sa na lode na predaj v kategórii športových jácht. Tieto slúžia nielen na pretekanie, ale tiež na rôzne vodné športy alebo rybolov. Väčšina rekreačných jácht má veľkosť do 24 metrov, ale samozrejme, že v špecializovaných obchodoch nie je problém kúpiť aj väčšie jachty. Na tie by vám však nestačili ani celoživotné úspory.

S kapitánom alebo sám?

Naša letná plavba prebehla pod dozorom skúseného kapitána, ktorý už niekoľko rokov kormidluje rekreačné jachty. Samozrejme, že na krátke úseky nám dovolil vyskúšať riadenie lode. Môžem vám povedať, že ide skutočne o nevšedný pocit, ktorý sa nedá k ničomu porovnať. Kormidlovanie samo o sebe nie je zložité, ale na mori môže prísť k toľkým nepredvídateľným situáciám, že bez povolení a skúseností by loď viedol len blázon. Na kormidlovanie lodí na území Slovenska je možné získať po absolvovaní kurzu preukaz, ktorý sa nazýva vodca malého plavidla. Tento preukaz vás oprávňuje viesť lode v našich vodách a delí sa do rôznych kategórií podobne ako pri vodičskom preukaze. Získať licenciu na kormidlovanie lodí na mori je iný oriešok. Budete potrebovať osvedčenie rádiotelefonistu a následne absolvovať kapitánsky kurz, ktorý je opäť rozdelený do rôznych kategórií. Ak vás plachtenie naozaj uchváti, tak žiadny kurz pre vás nebude prekážkou.

 

You may also like