Home Dobré rady Ako udržať záhradné jazierko čisté

Ako udržať záhradné jazierko čisté

by spravca_2020.sk
Ako udržať záhradné jazierko čisté

V súčasnej dobe máme opäť nový trend v našich záhradách a ide o vodný prvok. Ten môže predstavovať napr. chovné jazierko, kúpacie jazierko alebo napríklad len vodná fontánka na terase vášho domu. Aby nám tento vodný prvok spĺňal naše predstavy, musíme ho udržiavať v čistote. Pre začínajúceho prevádzkovateľa takéhoto jazierka to spočiatku nebude jednoduché. A preto je tu pár základných rád, ako také jazierko udržať čisté.

Plytké alebo hlboké jazierko?

Ak sa budeme venovať okrasným jazierkam, tak je dobré vedieť, že môžeme mať jazierko plytké, kde budeme pestovať bahenné alebo vodné rastlinky, alebo môžeme mať hlbšiu nádrž, kde budeme chovať napr. okrasné ryby. Pri budovaní jazierka s rybami už budeme potrebovať na jeho prevádzku určité technické vybavenie. Aké vybavenie to je?

Filter musí byť výkonný

V prvom rade je to filter. Ten by mal mať vysoký výkon a voda by ním mala pretekať čo najpomalšie, aby sa nám filter neupchal. Pre obstaranie filtra je potrebné poznať objem jazierka. Najjednoduchšou metódou je pri prvom napúšťaní jazierka skontrolovať stav vodomeru a urobiť si odpočet. Nameraný objem vynásobte piatimi (voda by mala prejsť filtrom asi 5x za deň) a získate potrebný denný výkon čerpadla. Túto hodnotu vydeľte 24 hodinami a získate prietok vody za hodinu. Podľa tohto údaja si vyberiete vhodnú filtráciu.

Ako udržať záhradné jazierko čisté

Bez jazierkového čerpadla sa nezaobídete

Na prevádzku filtrácie budeme potrebovať aj jazierkové čerpadlo. Toto čerpadlo nám poslúži aj na prevádzku skimmera. Ale o tom bude reč neskôr. Pri výbere čerpadla sú dôležité 3 základné údaje. Je to výkon v litroch za hodinu (l/h), ďalej výtlak v metroch a spotreba čerpadla. Vybrať vhodné čerpadlo v kombinácii s filtrom môže byť pre laika ťažké a preto radšej zvolíme cestu najjednoduchšiu – poradiť sa s odborníkom .

Zberač nečistôt na hladine, to je skimmer

Ďalej je vhodné zaobstarať si tzv. skimmer, teda hladinový zberač nečistôt. Ten nám pomôže odstrániť z hladiny listy, drobné nečistoty a mastnotu. Mať čistú hladinu je potrebné na výmenu kyslíka. Na trhu máme k dispozícii 2 typy skimmerov: so zabudovaným motorom (určený pre menšie jazierka) a skimmery bez motora, ktoré sa napájajú na čerpadlo na dne jazierka.

UV lampa sterilizuje

Ďalším, dôležitým prvkom, je tzv. UV lampa. Táto jazierková lampa je jednou z najdôležitejších častí techniky pri prevádzkovaní jazierka. Lampa je napojená na filtráciu jazierka a čerpadlo touto lampou „preháňa“ vodu.

Lampa vodu pomocou UV žiarenia sterilizuje . Ak zvolíte správny výkon UV lampy, nebudete už mať problémy s riasami a zelenou vodou. Pre jazierka bez rýb by mala byť UV lampa so silou okolo 2W na 1000 litrov vody v jazierku a pre zarybnené jazierka so silným slnečným svetlom potom 3W na 1000 litrov vody .

Ako jednoducho vyčistiť dno?

Jazierkový vysávač – to je asi tak posledné technické vybavenie k záhradnému jazierku. Takýto vysávač nám pomôže jednoducho odsať nečistoty z jazierka, a to nielen na vodnej hladine, ale aj kal zo dna. Aby sme vybrali vhodný vysávač, mali by sme poznať hĺbku, veľkosť a stupeň znečistenia jazierka. Určite je vhodnejší výkonnejší prístroj, ktorý nám prácu urýchli.

 

You may also like