Home Dobré rady Ako si vybrať činky do domácej posilňovne?

Ako si vybrať činky do domácej posilňovne?

by spravca_2020.sk
Ako si vybrať činky do domácej posilňovne?

Uvažujete, že by ste si zadovážili domov činky? Výborný nápad! Činky patria medzi najobľúbenejšie vybavenie do domácnosti, pretože nezaberajú veľa miesta, no dokážete s nimi naozaj veľa. Nepodceňujte však výber správnych hmotností, aby ste si kúpili to najlepšie vybavenie presne pre vás. V tomto článku sa zameriame na to, čo si treba pred nákupom uvedomiť, aby ste si nespôsobili viac škody ako úžitku, najmä ak ste len začiatočník a v problematike sa dostatočne neorientujete.

Nad čím sa treba zamyslieť najskôr?

Rôzne cviky si vyžadujú rôzne činky. Takisto aj vaše aktuálne fyzické zručnosti hrajú veľkú úlohu v tom, ktoré budú pre vás ideálne. Na začiatok sa vždy odporúča niečo ľahšie a postupne si pridávať závažia po malých krôčikoch, aby ste si veľkou váhou, ktorá bude zatiaľ ešte nad vaše schopnosti, nespôsobili nepríjemné zranenia.

Čo od činiek očakávate? Ide vám najmä o zdokonalenie určitej svalovej skupiny, alebo je vašim cieľom skôr celková kondícia a zlepšenie výdrže? Ľahšie činky vám poslúžia najmä na podporu šliach a kĺbov či stabilizáciu svalov, zatiaľ čo ťažšie váhy sú určené na budovanie svalovej hmoty.

Aj jednotlivé svalové skupiny si vyžadujú iné hmotnosti: bicepsy, tricepsy a deltové svaly najlepšie precvičíte menšími a stredne veľkými činkami v závislosti od vašej kondície, a ak sa chystáte na svaly hrudníka, chrbta alebo nôh, poobzerajte sa po stredne veľkých až väčších činkách. Sledujte a zapisujte si svoj pokrok a ciele, aby ste neustále napredovali a upravovali si záťaž.

Stačí mať doma jednu sadu činiek?

Keď už viete, s akým zámerom si činky vyberáte, poďme sa pozrieť na to, koľko toho vlastne potrebujete. Jedna činka nestačí, pretože budete určite potrebovať činky rôznych hmotností kvôli tomu, aby ste sa mohli prispôsobiť rozmanitým cvikom a posilňovaniu rôznych svalových skupín. I pri zavádzaní nových cvikov do vašej zostavy najskôr budete potrebovať ľahšiu váhu, kým dokonale zvládnete techniku, až potom sa pustíte do zvyšovania náročnosti.

Či ste teda úplný nováčik, alebo už máte čo-to odcvičené, zídu sa vám tri sady činiek rôznych hmotností, ktoré pokryjú všetko – ľahkú, strednú a ťažkú. Rozhodnúť sa pre činky so stálou hmotnosťou alebo nakladacie? Obe majú svoje výhody – činky so stálou hmotnosťou sú pevné, nakladacie vám umožňujú variabilne si vyskladať závažia podľa potreby.

Liatinové verzus cementové činky

V súčasnej dobe máte na výber viacero materiálov, z ktorých môžu byť kotúče činiek vyrobené. Liatinové kotúče sa môžu pochváliť dlhou životnosťou a vynikajúcou odolnosťou aj pri intenzívnom používaní, takže investícia do nich sa oplatí. Práve preto sa najčastejšie používajú aj v profesionálnych posilňovniach alebo fitness centrách.

Moderné technológie umožnili vznik cementových činiek, ktoré sa takisto tešia veľkej popularite. Tieto činky sa skladajú z odolného plastového obalu a pevnej cementovej výplne. Precízna kvalita vyhotovenia a vnútorný výstužný profil, ale aj možnosť zaujímavého dizajnu a stopercentná funkčnosť z nich robí voľbu číslo jeden do mnohých domácností.

Už máte jasno, ktoré si vyberiete? Všetky činky z našej ponuky si môžete pozrieť tu: https://hop-sport.sk/cinky/

 

You may also like