Home svet v roku 2020 Bezpečnej jazde na štvorkolke predchádza správny výber pneumatík. Ako na to?

Bezpečnej jazde na štvorkolke predchádza správny výber pneumatík. Ako na to?

by administrator
Bezpečnej jazde na štvorkolke predchádza správny výber pneumatík. Ako na to?

Jazda na štvorkolkách v teréne nemá nič spoločné s prechádzkou ružovým sadom. Preto ak si vo svojich predstavách všetko radi idealizujete, radšej upustite od tohto adrenalínového športu. Pri svojom snení môžete ale naraziť na ďalšiu prekážku – ste skutočne zruční v údržbe a v starostlivosti o štvorkolky? Vedeli by ste si napríklad samostatne poradiť s výberom pneumatík?

Na aké účely vám štvorkolka slúži?

Po rozlíšení medzi rekreačnou (hobby) jazdou na štvorkolke a pretekárskou na motokrosovej trati ste o krok bližšie k výberu typu pneumatík. Na trhu sú dostupné bežné úžitkové, športové (závodné) a problém preraziť nemajú ani cestné štvorkolky.

Pozor, ani pri rekreačnej jazde nezameriavajte svoju pozornosť len na univerzálne pneumatiky. Ktorý športovec by odolal nezísť z ciest do terénu, kde sa bude brodiť blatom a spoľahnúť sa pritom môže len na maximálny výkon pneumatík? Pneumatiky podobné s tými automobilovými majú výlučne cestné štvorkolky, ktoré prekvapujú zvýšeným komfortom a lepším prispôsobením sa v teréne. Pod terénom pri tomto type štvorkoliek rozumieme nenáročný lesný úsek, mokrú trávu a zablatený povrch.

Držíme sa aj týchto funkčných parametrov štvorkoliek

Nepísaným pravidlom je, aby štvorkolka disponovala viacplášťovou pneumatikou. Majú predsa robustnú a objemnú konštrukciu, pričom treba rátať aj s náhlou zmenou podmienok v teréne.

Pre tých, čo vôbec nemajú v pláne šetriť svoje štvorkolky, odporúčame o to viac investovať do odolných pneumatík. Záleží aj na tom, či preferujete komfortné záberové a jazdné vlastnosti alebo dlhšiu životnosť pneumatík. Ak ste sa našli v prvej časti, pravdepodobne zameriate svoj výber na modely s menej hustým vzorom behúňa. Taktiež to nepreháňajte s priveľmi hustým vzorovaním, pretože rozdielnu jazdu si na nich užijete pri crosscountry verzus hobby pretekárskom jazdení.

Náš (skrytý) tip na záver

Terénne, off-road modely, prezrádzajú hranaté (nie guľaté) profily pneumatík, aby dokázali maximalizovať trakciu. Rovnako ani tie vyzývavejšie a veľmi precízne štvorkolky can am sa nevyhýbajú zaprášeným, mokrým a zablateným trasám. Na týchto štyroch kolesách sú oceniteľným doplnkom rozširovacie lemy, vďaka ktorým nedôjdete do cieľa (na nepoznanie)  celí ušpinení. 

You may also like