Home svet v roku 2020 Bezpečnej jazde na štvorkolke predchádza správny výber pneumatík. Ako na to?

Bezpečnej jazde na štvorkolke predchádza správny výber pneumatík. Ako na to?

by spravca_2020.sk
Bezpečnej jazde na štvorkolke predchádza správny výber pneumatík. Ako na to?

Jazda na štvorkolkách v teréne nemá nič spoločné s prechádzkou ružovým sadom. Preto ak si vo svojich predstavách všetko radi idealizujete, radšej upustite od tohto adrenalínového športu. Pri svojom snení môžete ale naraziť na ďalšiu prekážku – ste skutočne zruční v údržbe a v starostlivosti o štvorkolky? Vedeli by ste si napríklad samostatne poradiť s výberom pneumatík?

Na aké účely vám štvorkolka slúži?

Po rozlíšení medzi rekreačnou (hobby) jazdou na štvorkolke a pretekárskou na motokrosovej trati ste o krok bližšie k výberu typu pneumatík. Na trhu sú dostupné bežné úžitkové, športové (závodné) a problém preraziť nemajú ani cestné štvorkolky.

Pozor, ani pri rekreačnej jazde nezameriavajte svoju pozornosť len na univerzálne pneumatiky. Ktorý športovec by odolal nezísť z ciest do terénu, kde sa bude brodiť blatom a spoľahnúť sa pritom môže len na maximálny výkon pneumatík? Pneumatiky podobné s tými automobilovými majú výlučne cestné štvorkolky, ktoré prekvapujú zvýšeným komfortom a lepším prispôsobením sa v teréne. Pod terénom pri tomto type štvorkoliek rozumieme nenáročný lesný úsek, mokrú trávu a zablatený povrch.

Držíme sa aj týchto funkčných parametrov štvorkoliek

Nepísaným pravidlom je, aby štvorkolka disponovala viacplášťovou pneumatikou. Majú predsa robustnú a objemnú konštrukciu, pričom treba rátať aj s náhlou zmenou podmienok v teréne.

Pre tých, čo vôbec nemajú v pláne šetriť svoje štvorkolky, odporúčame o to viac investovať do odolných pneumatík. Záleží aj na tom, či preferujete komfortné záberové a jazdné vlastnosti alebo dlhšiu životnosť pneumatík. Ak ste sa našli v prvej časti, pravdepodobne zameriate svoj výber na modely s menej hustým vzorom behúňa. Taktiež to nepreháňajte s priveľmi hustým vzorovaním, pretože rozdielnu jazdu si na nich užijete pri crosscountry verzus hobby pretekárskom jazdení.

Náš (skrytý) tip na záver

Terénne, off-road modely, prezrádzajú hranaté (nie guľaté) profily pneumatík, aby dokázali maximalizovať trakciu. Rovnako ani tie vyzývavejšie a veľmi precízne štvorkolky can am sa nevyhýbajú zaprášeným, mokrým a zablateným trasám. Na týchto štyroch kolesách sú oceniteľným doplnkom rozširovacie lemy, vďaka ktorým nedôjdete do cieľa (na nepoznanie)  celí ušpinení. 

You may also like