Home Cestovanie Čo sa naučíte počas kurzu kapitána lode

Čo sa naučíte počas kurzu kapitána lode

by spravca_2020.sk
Čo sa naučíte počas kurzu kapitána lode

Je kurz kapitána lode praktický? Skutočne sa naučíte všetko potrebné pre kormidlovanie lode alebo ide len o kus papiera? Absolvovať kurz veliteľa námorného rekreačného plavidla sa oplatí z viacerých dôvodov a garantujeme vám, že počas kurzu získate praktické vedomosti.

Aký kurz si vybrať

Nemýľte si kurz vodca malého plavidla a vodca námorného rekreačného plavidla. Oba kurzy sú síce zaujímavé, ale len druhý menovaný vás oprávňuje kormidlovať loď na mori. Ak hľadáte lode na predaj na morskú plavbu, je vhodné si kapitánsky kurz spraviť. Prenajímať na každú plavbu skippera by vás vyšlo draho.

Ako začiatočník musíte absolvovať najskôr kurz v kategórii C. Ide o kurz, ktorý vás oprávňuje na plavbu v blízkosti pobrežia. Konkrétne do 12 námorných míľ od pobrežia. Obmedzení ste tiež veľkosťou lode, ktorá nesmie presiahnuť 24 metrov. Skutočne dobrodružná je plavba až po získaní vyššej triedy B. S béčkovým preukazom sa už môžete vybrať aj na širšie more. Bez obmedzení je možné kormidlovať loď až po absolvovaní kurzu typu A.

Teoretická časť kurzu

Počas teoretickej časti kurzu si budete predstavovať, ako vyberáte jachty na predaj a zároveň sa báť skúšok. Nemusíte sa obávať. Ak budete dávať pri výklade vyučujúceho pozor, stačí vám pár dní domáceho opakovania a skúšky zvládnete. Teoretická časť v závislosti od školiaceho strediska trvá 3 až 4 celé dni. Skúšky bývajú zhruba do 2 týždňov od záverečného dňa kurzu. Cena kurzu sa pohybuje od 450 €.

Teoretická príprava nie je nudná. Hlavne pre mužov ide o informácie, ktoré ich naozaj zaujmú. Okrem zdravotnej prípravy kurzu prvej pomoci sa naučíte zopár nových výrazov v angličtine. Kapitán sa musí dokázať dorozumieť v prípade problémov v anglickom jazyku. Námornícka terminológia je naozaj potrebná. Ďalšími predmetmi je meteorológia čiže náuka o počasí, námorné právo, námorná navigácia a plavebná náuka. Dodatočne musíte zaplatiť aj za kurz rádiotelefonistu.

Praktická časť kurzu

Podmienkou na získanie kapitánskeho preukazu je odkormidlovanie 200 námorných míľ. Nesnažte sa túto podmienku oklamať, niektoré spoločnosti vám môžu dať potvrdenie aj bez praxe, ale nebudete pripravení na situácie na mori. Skoro všetky spoločnosti realizujú praktickú časť počas plavby v Chorvátsku. Približne jeden týždeň budete kormidlovať loď so skúseným kapitánom. Za plavbu zaplatíte okolo 500 €.

 

You may also like