Home Dobré rady Je beh na bežeckom páse efektívny?

Je beh na bežeckom páse efektívny?

by spravca_2020.sk

Behanie je športom, ktorý miluje veľa ľudí. Medzi jeho výhody patria zvyšovanie kondície, zhadzovanie kilogramov, zvýšenie kapacity pľúc, znižovanie rizika kardiovaskulárnych ochorení a odbúranie stresu. Behať sa dá nielen vonku, ale i v pohodlí domova pomocou bežeckého pásu. Veľa ľudí však na beh v prírode nedá dopustiť. Je beh doma na bežeckom páse rovnako efektívny ako beh v exteriéry?

Základom sú kvalitné fitness stroje

Bežecké pásy, rotopedy a eliptické trenažéry patria medzi najobľúbenejšie domáce fitness stroje. Všetky tieto stroje sa dajú zakúpiť v rôznej kvalite podľa investovanej sumy. Pri bežeckom páse si dávajte pozor na nasledujúce parametre. Dôležitá je nosnosť pásu. Ak chce na páse cvičiť celá rodina, zamerajte sa na stroje s čo najvyššou nosnosťou. Zároveň myslite na kvalitné odpruženie chrániace vaše kĺby. Všímajte si taktiež kvalitu spracovania, materiály, pevnosť a možnosť premiestňovania pomocou výsuvných koliesok. Pre komfortnejší pohyb si vyberajte bežiaci s väčšou plochou na behanie (od 40 cm šírky). Vyšší výkon motora umožňuje bežcovi behanie vyššou rýchlosťou. Aby ste mohli pás využívať na rôzne typy tréningov, zamerajte sa na modely s možnosťou rôzneho sklonu. Týmto spôsobom sa dá simulovať napríklad chôdza do kopca. Stroje vyššej triedy majú zabudovaný počítač, pomocou ktorého dotykom meníte zaťaženie a tréningové programy. Pre lepší prehľad o bežeckých pásoch kliknite na stránky e-shopu inSPORTline.

Beh na páse perfektne simuluje klasické behanie

Mnohí ľudia tvrdia, že beh na bežiacom páse je oveľa menej náročný ako beh v prírode. Nie je to celkom pravda. Veľa závisí od typu pásu. Niektoré lacnejšie modely sú naozaj dobré len na chôdzu. Ak si priplatíte, behanie na páse bude perfektnou náhradou exteriérového behania. Bežiaci pás stačí nakloniť do mierneho sklonu a dostanete sa presne k takému odporu, akému musíte odolávať pri behu v prírode. Samozrejme, že dôležité je taktiež správne nastavenie rýchlosti. Pri nižšej dosiahnete maximálne pocit rýchlejšej chôdze. Na druhej strane môže byť beh na páse pre istú skupinu ľudí príliš monotónny. Beh vonku umožňuje meniť trasu či zvlnenie terénu. Ak sa vám zdá, že sa na pásy nudíte, pustite si hudbu alebo sledujte filmy v televízii. Pre väčšiu pestrosť interiérového tréningu meňte častejšie intenzitu behania alebo sklon pásu. Jediné, čo vám naozaj bude pri behaní na bežeckom páse chýbať, je čerstvý vzduch. Aj tento problém sa dá vyriešiť jednoduchým otvorením okna. Záverečné zhrnutie je jednoznačné. Vedecké štúdie dokázali, že behanie na bežeckom páse je rovnako efektívne ako behanie vonku.

You may also like