Home svet v roku 2020 Je vám doma zima? Zateplite dom!

Je vám doma zima? Zateplite dom!

by spravca_2020.sk
Je vám doma zima? Zateplite dom!

Zateplením domu môžeme vytvoriť nielen príjemné a útulné bývanie, ale aj výrazne znížiť energetickú náročnosť budovy. Moderné technológie umožňujú zatepliť dom z vonkajšej strany i zvnútra. Izolovať steny či strechu je možné viacerými materiálmi a metódami. Zhodnoťme spolu výhody, ktoré investícia do zateplenia prináša.

Kompletne zateplený dom – ktoré časti domu je možné izolovať

Pod zateplením a izoláciou domu si väčšina ľudí predstaví izoláciu fasády. Avšak nielen cez fasádu uniká teplo a nielen v obvodových stenách sa môžu tvoriť tepelné mosty. Preto pri zateplení domu uvažujte komplexne a izolujte ho od pivnice až po strechu.

Zateplenie obvodových stien

Klasickým spôsobom zateplenia domu je izolácia obvodových stien. Tepelná izolácia domu sa realizuje pomocou materiálov ako je minerálna vlna, polystyrén či expandovaný polystyrén. Všetky uvedené materiály majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti, líšia sa cenou a inými parametrami (spôsob montáže, nasiakavosť, odolnosť voči záťaži). Zateplenie stien nielen udržiava príjemnej teploty v interiéri a redukuje spotrebu energie na kúrenie. Okrem funkcie izolácie môže zateplenie fasády prispieť k zvýšenej estetike exteriéru. Rôzne fasádne systémy umožňujú kombináciu tepelnej izolácie s povrchovými úpravami, čím sa dosiahne vizuálne príjemný dojem.

Izolácia strechy

Strecha je ďalším dôležitým bodom pri zateplení domu. Použitie tepelnoizolačných materiálov pod strešnou krytinou môže výrazne znížiť stratu tepla z domu. Izolovať je možné rovné i sedlové strechy. Uvažujte tiež nad možnosťou inštalácie strešných solárnych panelov, ktoré produkujú elektrickú energiu a váš dom sa stane energicky nezávislý.

Podlahová izolácia

Zateplenie spodnej časti domu zabráni tvorbe vlhkosti zo základov. Správne zateplená podlaha môže prispieť k rovnomernejšej distribúcii tepla v celej miestnosti. To znamená, že sa nebudú vytvárať studené miesta a teplota bude lepšie kontrolovateľná. Izolovať podlahu je veľmi dôležité z hľadiska komfortu bývania.

Výhody zateplenia domu v kocke

Zateplenie domu výrazne znižuje stratu tepla, čo vedie k nižším nákladom na kúrenie. Izolovanie udržuje v interiéri stabilnú teplotu. V zime vám nebude zima a v lete nemusíte vnútro domu chladiť klimatizáciou. Stabilnejšia teplota v interiéri zvyšuje pohodlie obyvateľov.

Zateplenie chráni dom pred vplyvmi poveternostných podmienok a výrazne znižuje riziko vzniku plesní a hniloby. Zateplenie fasády môže zlepšiť vzhľad domu a zvýšiť jeho hodnotu. Investícia do zateplenia domu sa oplatí, pretože návratnosť spočíva nielen v úsporách energie, ale aj vo zvýšenej hodnote nehnuteľnosti. Výrazné zlepšenie energetického štandardu môže prilákať potenciálnych kupcov a zvýšiť hodnotu domu na trhu. Zateplenie domu nie je len moderným trendom, ale aj rozumnou investíciou do budúcnosti.

 

You may also like