Home Dobré rady Chcete si skutočne užiť horskú túru? Bez vhodného obutia to nepôjde

Chcete si skutočne užiť horskú túru? Bez vhodného obutia to nepôjde

by spravca_2020.sk
Chcete si skutočne užiť horskú túru? Bez vhodného obutia to nepôjde

Pri príprave na dobrodružnú túru v prírode je jedným z najdôležitejších rozhodnutí výber správnych turistických topánok. Nielenže poskytujú ochranu a pohodlie počas chôdze v náročnom teréne, ale tiež zabezpečujú komfort a znižujú riziko zranení. Čo znamená výraz správna turistická obuv? To sa dozviete v riadkoch nižšie.

Rôzne aktivity = rôzne strihy turistickej obuvi

Pred výberom turistických topánok je dôležité zvážiť typ trasy a terénu, v ktorom sa najčastejšie pohybujte. Existuje niekoľko druhov turistických topánok – nízke členkové, nad členky alebo odľahčené, ktoré preferujú ženy. Odľahčená dámska turistická obuv je ideálna pre jednoduchšie trasy a niekoľkohodinové výlety. Vyššia turistická obuv je vhodná pre náročnejšie výstupy a viacdňové túry vo vysokohorskom teréne.

Pohodlie turistickej obuvi = túry bez bolesti nôh

Pohodlie a podpora sú kľúčovými faktormi pri výbere turistických topánok. Komfortná turistická obuv by mali mať pohodlnú vložku a dostatočnú podporu pre nohy, členky a klenbu. Vyskúšajte rôzne značky a modely, aby ste našli najvhodnejšie topánky. Vyberte topánky, ktoré sa prispôsobia tvaru a veľkosti vašich nôh. Pamätajte, že pohodlie pri nosení topánok pocítite v priebehu dlhých túr, a to hlavne s ohľadom na bolesti nôh.

Odolnosť topánok do hôr = dlhá životnosť

Kvalita a odolnosť sú tiež rozhodujúce faktory pri výbere turistických topánok. Vyberte topánky vyrobené z materiálov, ktoré sú odolné voči opotrebovaniu, pretrhnutiu či odretiu. Dobré turistické topánky by mali byť vodotesné, aby ochránili vaše nohy pred vlhkosťou a nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Skontrolujte tiež kvalitu švov, aby ste sa uistili, že topánky vydržia dlhšiu dobu.

Podošva turistickej obuvi = ochrana pri každom kroku

Pri prechádzaní náročným terénom je dôležité, aby topánky poskytovali primeranú ochranu pre vaše nohy. Zamerajte sa na topánky z kože a so spevnenými špičkami i pätami. Spevnené časti topánok ochránia vaše nohy pred nárazmi a odreninami. Ďalšou dôležitou časťou obuvi do hôr sú protišmykové podrážky, ktoré zlepšujú trakciu a znižujú riziko ukĺznutia na šmykľavých povrchoch. Flexibilná a členitá podošva s hlbokými drážkami je znakom bezpečnej obuvi.

Nezabudli ste na niečo? Obozretne vyberte veľkosť

Pred nákupom sa uistite, že veľkosť topánok zodpovedá vašej veľkosti nohy. Zvoľte topánky s dostatočným priestorom v prednej časti pre pohodlné pohyby prstov. Je tiež dobré vyskúšať topánky s ponožkami, ktoré plánujete nosiť počas túry.

 

You may also like