Home svet v roku 2020 Kuny – čo o nich vieme a prečo patria medzi škodcov?

Kuny – čo o nich vieme a prečo patria medzi škodcov?

by spravca_2020.sk
Kuny – čo o nich vieme a prečo patria medzi škodcov?

Vedeli ste o tom, že kuny sú dlhé a štíhle zvieratá, ktoré merajú okolo 360 mm až 450 mm, pričom chvost má ďalších 150 mm až 230 mm? Vážia až do 1300 g, vďaka čomu patria medzi pomerne väčšie hlodavce.  Samice sú o niečo menšie a ľahšie, s dĺžkou hlavy a tela medzi 320 mm až 400 mm a chvostom merajúcim do 200 mm. Vážia okolo 850 gramov, pričom hlava je široká a zužuje sa k ostrému nosu. Oči sú veľké a uši majú zaoblené podobne ako mačky. Čo možno mnohí nevedia je fakt, že kuny majú dlhú, lesklú a skutočne hodvábnu srsť. Za zmienku stojí tiež fakt, že kuna má ostré, zakrivené a polostiahnuté pazúry, čo zodpovedá jej stromovej tendencii.

Rozmnožovanie kún, ale i ďalšie zaujímavé fakty

  • Obdobie párenia je spravidla medzi júnom a augustom, pričom samce sa môžu rozmnožovať s viac ako jednou samicou. Keď sa koncom marca, prípadne začiatkom apríla narodia mláďatá, samice tieto mláďatá odchovajú. Rastú rýchlo a dospelú veľkosť dosahujú v 4 až 5 mesiacoch, kedy opúšťajú svoj brloh.
  • Za zmienku stojí fakt, že kuny sa vyskytujú predovšetkým v dospelých lesoch, ktorým dominujú borovice, jedle, smreky a brezy.

Kuna ako škodca – čo sa s tým dá robiť?

Nie je však žiadnym tajomstvom, že kuny patria vo veľkej miere medzi škodcov, a to hneď z viacerých dôvodov. Veľmi často sa kuna ukrýva pod kapotou auta, ale aj strechou domu. Aj napriek tomu, že na prvý pohľad vyzerá neškodne, veľmi rada sa vie udomácniť v podkroví domov, a práve tu nastáva problém. Domov môžu značkovať výkalmi, čo je skutočne veľmi nepríjemné až nebezpečné, a práve preto je ideálne okamžite konať! Medzi najvyhľadávanejšie patria odpudzovače na kuny, ktoré fungujú na základe automatickej zmeny frekvencie i výkonu. Výhodou je, že tento odpudzovač je určený na odpudzovanie kún, ale tiež drobných hlodavcov z obytných i neobytných priestorov, rodinných domov, chát, chalúp, komerčných priestorov a pod. Prístroj využíva vysokú citlivosť sluchu škodcov a vysiela pre ne nepríjemné ultrazvukové signály s premenným kmitočtom a intenzitou.

 

You may also like