Home Zaujímavosti Nie sú to len obyčajné poklopy

Nie sú to len obyčajné poklopy

by spravca_2020.sk
Nie sú to len obyčajné poklopy

Zavadzajú vám na cestách kovové vodárenské poklopy? Radšej ich obchádzate, lebo sa bojíte, že spadnete dnu? Nie je ich na cestách priveľa? Načo nám vodárenské poklopy slúžia a prečo by sme na ne toľko nemali frflať?

Čo cesta, to poklop

Krásne natiahnutý nový asfalt a na ňom samý poklop! Prečo nám vodári takto znehodnocujú ulice? Pravda je taká, že tieto poklopy slúžia na údržbu mestskej vody a takisto je vďaka nim možné riešiť krízové situácie v prípade vzniku nejakej poruchy. Hydrantové, šupátkové a ventilové/prípojkové poklopy majú za úlohu chrániť podzemné ovládacie prvky. Samozrejme, aj keby sme zjedli päť tanierov špenátu, nepodarilo by sa nám poklopy len tak zodvihnúť a k ovládaniu vody sa dostať. Ani ten najväčší herkules by to nedokázal bez pomoci špeciálneho kľúča, ktorý sa vyrába zvlášť pre každý druh vodárenského poklopu. Vďaka tomu, že sú vodárenské poklopy také odolné, môžeme si byť istí, že sa vodárenský systém len tak neznehodnotí – mechanicky, zasypaním ani znečistením.

Hydrantové poklopy ochraňujú výtokové hrdlo systému a tiež ovládanie podzemných a šachtových hydrantov. Šupátkové poklopy vodári využívajú pri manipulácii so šupátkom, ktorým ovládajú prívod vody do domácností. Ventilové poklopy majú na starosti chrániť ovládací koniec ventilovej zemnej sústavy.

Vážime si hydranty, akceptujeme poklopy

Viete si predstaviť, že by sme v dnešnej dobe hasili požiare ručne, len za pomoci vedier? Vďaka tomu, že máme rozvinutý vodárenský systém, môžeme sa tešiť z prívodu pitnej vody do našich domácností, ale takisto sa v prípade vzniku požiaru môžeme spoľahnúť na to, že sa rýchlo a pohodlne uhasí. Máme predsa požiarne hydranty. Vodárenské poklopy chránia podzemné hydranty, aby boli v prípade potreby pripravené na použitie. Keďže sú zhotovené z odolnej liatiny, vydržia nielen váhu vozidiel, ktoré nimi prechádzajú, ale aj vplyv chemikálií, počasia či znečistenie.

Vo vodárenského systému neprepustia ani smietku. Ich konštrukcia je zakopaná do zeme a držia pevne na svojom mieste. Poklopy označené písmenom W slúžia na ovládanie vody, zatiaľ čo písmeno P nás informuje o prítomnosti potrubia s plynom. Môžete si však byť istí, že spĺňajú všetky prísne bezpečnostné požiadavky. Keď vám nabudúce doma nepotečie chvíľu voda alebo budete musieť v niektorej mestskej časti urobiť obchádzku kvôli údržbe hydrantov, určite je lepšie pomyslieť si, že bude aspoň všetko v poriadku, ako hneď začať hromžiť.

You may also like