Home Dobré rady Vyberáte loď na dovolenku? Takéto sú rozdiely medzi jachtou a katamaránom

Vyberáte loď na dovolenku? Takéto sú rozdiely medzi jachtou a katamaránom

by spravca_2020.sk
Vyberáte loď na dovolenku? Takéto sú rozdiely medzi jachtou a katamaránom

Plánovanie dovolenky na mori je hlavne o výbere plavidla. Dve z najpopulárnejších možností sú jachty a katamarány. Tieto plavidlá poskytujú jedinečný zážitok, no líšia sa vo viacerých aspektoch, ktoré môžu ovplyvniť pocity z dovolenky. Aké sú hlavné rozdiely medzi katamaránom a jachtou?

Konštrukcia lode a stabilita

Jachtylode na predaj a prenájom s jedným trupom. Bývajú poháňané plachtami alebo motormi. Vyznačujú sa elegantným a tradičným dizajnom. Stabilita jachty je nižšia v porovnaní s katamaránom, čo môže byť pre niektorých ľudí nevýhodou, a to najmä v rozbúrených vodách. Niekomu táto nestabilita vyhovuje, pretože prináša adrenalínový zážitok.

Katamarány sú dvojtrupové lode. Trupy sú spojené nadstavbou. Táto konštrukcia poskytuje výrazne vyššiu stabilitu. Katamarán sa menej kolíše a lepšie sa manévruje v plytkej vode. Stabilita katamaránu je ideálna pre rodiny s deťmi alebo pre tých, ktorí preferujú pokojnejšiu plavbu bez výrazného nakláňania. Bez ohľadu na loď je nutné pre riadenie plavidla nájsť niekoho, kto má kapitánske skúšky. Nemýľte si ich s kurzom vodca malého plavidla, ktorého absolvovanie oprávňuje kormidlovať loď len vo vnútrozemí.

Priestor na lodi a komfort dovolenky

Jachty mávajú menej priestoru na palube i v interiéri. Kabíny a spoločné priestory môžu byť tesnejšie, čo obmedzuje pohodlie pri dlhších plavbách. Na druhej strane jachty poskytujú luxusnejšie vybavenie a sofistikovaný interiér. Tieto body navyše prispievajú k pocitu exkluzívneho zážitku.

Katamarány sú oveľa priestrannejšie. Vďaka dvojitému trupu poskytujú viac obytného priestoru a tiež bohaté palubné plochy. Priestrannosť katamaránu zaručuje viac miesta na relax, zábavu a úschovu batožiny. Tento faktor robí katamarány ideálnymi plavidlami pre skupiny a rodiny, ktoré potrebujú viac miesta a pohodlia. Katamarány sú veľmi obľúbené lode na predaj aj z hľadiska možnosti športových aktivít.

Rýchlosť a plavebné možnosti

Jachty sú vďaka svojej konštrukcii obratnejšie, čo umožňuje lepšiu manévrovateľnosť v prístavoch a úzkych zátokách. Pre moreplavcov, ktorí si užívajú aktívne plachtenie, je jachta skvelou voľbou. Rýchlosť a schopnosť reagovať na vietor a morské podmienky poskytujú autentický zážitok z plachtenia.

Katamarány sú synonymom pokojnej a dostatočne rýchlej plavby. Vďaka plytkému ponoru môžu katamarány vplávať do miest, ktoré sú pre jachty neprístupné. Hoci sú menej obratné, ich stabilita a pohodlie sú neprekonateľné.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like