Home Dobré rady Ošetrenie laku vozidla voskom – všetko o voskovaní

Ošetrenie laku vozidla voskom – všetko o voskovaní

by spravca_2020.sk
Ošetrenie laku vozidla voskom – všetko o voskovaní

Pri starostlivosti o vozidlo je dôležité venovať pozornosť nielen technickému stavu, ale aj estetickému vzhľadu. Jedným z najdôležitejších faktorov perfektného vzhľadu vozidla je starostlivosť o lak. Na tento účel slúžia vosky, ktoré lak chránia. Ako vybrať a aplikovať vosk na lak auta?

Ochrana laku vozidla

Vosky sú produkty, ktoré sa používajú na ochranu laku vozidla. Existujú tiež špeciálne prípravky chrániace zimné a letné pneumatiky či hliníkové disky. Základné zložky voskov sú rôzne prírodné a syntetické zlúčeniny, ktoré vytvárajú ochrannú vrstvu na povrchu laku. Táto vrstva chráni lakový povrch pred poškodením spôsobeným poveternostnými podmienkami, UV žiarením, prachom, škodlivými chemikáliami a inými nečistotami.

Existuje viacero typov voskov, ktoré sa líšia zložením a vlastnosťami. Najčastejšie sa delia na prírodné a syntetické vosky. Prírodné vosky sa vyrábajú z rastlinných alebo živočíšnych materiálov ako napríklad karnauba a včelí vosk. Sú šetrné k laku a dodávajú mu krásny lesk. Avšak ich životnosť je kratšia ako u syntetických voskov. Syntetické vosky sa vyrábajú z chemických látok. Sú odolnejšie voči poveternostným vplyvom a ich životnosť je dlhšia ako u prírodných voskov. Niektoré syntetické vosky obsahujú aj polyméry, ktoré dodávajú laku extra ochranu.

Prečo používať vosky na lak

Vosk vytvára ochrannú bariéru, ktorá chráni lak pred poškodením a opotrebením. To znamená, že lak zostane ako nový po dlhé roky. Po použití vosku dostáva farba vozidla hlbší podtón a viditeľný je bohatý lesk. Vozidlo vyzerá na prvý pohľad estetickejšie. Vosky majú  hydrofóbne vlastnosti, čo znamená, že voda a nečistoty sa nebudú viazať na povrch vozidla. To uľahčuje čistenie a udržiavanie vozidla v čistote. Niektoré vosky obsahujú UV filtre, ktoré pomáhajú chrániť lak pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením. Samozrejme, že vosk neochráni lak napríklad pred poškriabaním, keď na strechu neopatrne vyložíte strešné boxy Northline.

Ako vybrať vosk

Niektoré vosky sú určené pre konkrétne typy lakov ako sú napríklad kovové laky alebo perleťové laky. Je dôležité vybrať vosk, ktorý je kompatibilný s typom laku vášho vozidla. Overte si tiež dĺžku účinnosti laku po nanesení. Dlhšia trvanlivosť vám ušetrí čas. V návode na použitie sa dočítate o tom, ako sa vosk nanáša. Preferujte vosky s jednoduchou aplikáciou.

Investujte do kvalitného vosku, ktorý dodá laku zlepšený lesk alebo zvýšenú ochranu. Ak chcete maximálnu ochranu, zvoľte si syntetický vosk s obsahom polymérov. Pri výbere vosku sa môžete riadiť recenziami a odporúčaniami iných používateľov. V obchodoch s autodoplnkami vám s výberom vosku radi poradia predavači presne ako v prípade, keď kupujete pneumatiky kormoran.

Ako aplikovať vosk

Pred voskovaním si prečítajte návod na použitie konkrétneho vosku. Voskujte auto v tieni, aby priame slnko nevysušilo vosk skôr, ako ho stihnete vyleštiť. Pred aplikáciou vosku je dôležité auto umyť a dôkladne ho vysušiť. Vosk sa nanáša mäkkou handričkou alebo penou kruhovými pohybmi. Po nanesení vosku ho nechajte 10 až 15 minút zaschnúť a potom lak vyleštite čistou handričkou. Voskovanie auta by ste mali opakovať aspoň raz za mesiac, ale i častejšie, ak je vaše auto vystavené náročným podmienkam ako napríklad prašnému prostrediu alebo slanej vode.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

You may also like