Home Dobré rady Parapety sú nedocenený doplnok každého okna

Parapety sú nedocenený doplnok každého okna

by spravca_2020.sk

Pohľad cez krásne okno je naozaj upokojujúci. Či už hľadíme smerom von, alebo zvonka na dom. Málokto z nás si však uvedomuje, že krása okna nespočíva len v okne samotnom. Okno musí ladiť s množstvom detailov na dome – s fasádou, architektonickým riešením stavby a, samozrejme, musí byť doplnené vhodným, vkusným a dokonale zladeným okenným parapetom.

Parapety z rôznych uhlov pohľadu

Okenné parapety vníma každý z nás rôzne. Pre niekoho je ich výber rovnako dôležitý ako výber okna, pre iného je to len funkčný doplnok, no a väčšina z nás ich nevníma vôbec. V celom koncepte stavby sa medzi množstvom stavebných súčastí a najrôznejších doplnkov skutočne akosi strácajú. Z pohľadu stavebníka je parapet striktne funkčný doplnok slúžiaci na odvádzanie dažďovej vody stekajúcej z okna mimo fasádu. Správnou montážou a výberom kvalitného materiálu tu jeho význam začína, a zároveň aj končí.

Pre architekta je však okenný parapet niečo celkom iné! Tak ako je dôležitý materiál, z akého bude zhotovený, je dôležitá tiež jeho povrchová úprava či farebné riešenie. Každý detail, ktorý čo len trochu podtrhne a vyzdvihne veľkoleposť stavby, si zaslúži trochu našej pozornosti. A pravda je, že vhodne zvolený parapet dokáže skutočné zázraky nielen so samotným oknom, ale dodá šmrnc celej stavbe.

A ako sa pozeráme na parapety my?

Stavba či rekonštrukcia domu je naozaj veľmi nákladná záležitosť, a pokiaľ je naším cieľom mať dokonalý dom, musíme zainvestovať do každej maličkosti. Parapety nie sú žiadnou výnimkou. Samozrejme, môžeme zvoliť ten najlacnejší variant, teda parapety z tenkého oceľového plechu v základnom farebnom prevedení, ktorý síce zľahka zodpovedá tónu okna, ale ich povrchová úprava asi nikoho neohúri. Zlatou strednou cestou môžu byť parapety z potiahnutého oceľového plechu väčšej hrúbky s jemne zaoblenými hranami a v odtieni, ktorý bude s oknom tvoriť dokonalý celok. Za svoje peniaze tak dostaneme skutočne kvalitný a vysoko estetický doplnok okna, z ktorého sa budeme môcť tešiť mnoho a mnoho rokov.

Kto sa však neuspokojí len tak s hocičím, pre toho sú tu parapety z kvalitnej hliníkovej zliatiny, ktoré sa svojou dlhou životnosťou, stálosťou a vysokou odolnosťou voči poveternostným podmienkam a UV žiareniu dostávajú až k hranici nezničiteľnosti. Riešenie, ktoré stojí na vrchole možností a ktorému, samozrejme, zodpovedá aj cenová relácia.

Zvoliť ten správny parapet k oknu tak nie je len otázkou funkčnosti. Je to ďalší krok k dokonalej súhre všetkých stavebných súčastí domu, všetkých detailov a maličkostí, ktoré vďaka nášmu správnemu výberu dokážu vytvoriť veľmi vkusné a jedinečné miesto na život.

You may also like