Home Dobré rady Parapety sú nedocenený doplnok každého okna

Parapety sú nedocenený doplnok každého okna

by administrator

Pohľad cez krásne okno je naozaj upokojujúci. Či už hľadíme smerom von, alebo zvonka na dom. Málokto z nás si však uvedomuje, že krása okna nespočíva len v okne samotnom. Okno musí ladiť s množstvom detailov na dome – s fasádou, architektonickým riešením stavby a, samozrejme, musí byť doplnené vhodným, vkusným a dokonale zladeným okenným parapetom.

Parapety z rôznych uhlov pohľadu

Okenné parapety vníma každý z nás rôzne. Pre niekoho je ich výber rovnako dôležitý ako výber okna, pre iného je to len funkčný doplnok, no a väčšina z nás ich nevníma vôbec. V celom koncepte stavby sa medzi množstvom stavebných súčastí a najrôznejších doplnkov skutočne akosi strácajú. Z pohľadu stavebníka je parapet striktne funkčný doplnok slúžiaci na odvádzanie dažďovej vody stekajúcej z okna mimo fasádu. Správnou montážou a výberom kvalitného materiálu tu jeho význam začína, a zároveň aj končí.

Pre architekta je však okenný parapet niečo celkom iné! Tak ako je dôležitý materiál, z akého bude zhotovený, je dôležitá tiež jeho povrchová úprava či farebné riešenie. Každý detail, ktorý čo len trochu podtrhne a vyzdvihne veľkoleposť stavby, si zaslúži trochu našej pozornosti. A pravda je, že vhodne zvolený parapet dokáže skutočné zázraky nielen so samotným oknom, ale dodá šmrnc celej stavbe.

A ako sa pozeráme na parapety my?

Stavba či rekonštrukcia domu je naozaj veľmi nákladná záležitosť, a pokiaľ je naším cieľom mať dokonalý dom, musíme zainvestovať do každej maličkosti. Parapety nie sú žiadnou výnimkou. Samozrejme, môžeme zvoliť ten najlacnejší variant, teda parapety z tenkého oceľového plechu v základnom farebnom prevedení, ktorý síce zľahka zodpovedá tónu okna, ale ich povrchová úprava asi nikoho neohúri. Zlatou strednou cestou môžu byť parapety z potiahnutého oceľového plechu väčšej hrúbky s jemne zaoblenými hranami a v odtieni, ktorý bude s oknom tvoriť dokonalý celok. Za svoje peniaze tak dostaneme skutočne kvalitný a vysoko estetický doplnok okna, z ktorého sa budeme môcť tešiť mnoho a mnoho rokov.

Kto sa však neuspokojí len tak s hocičím, pre toho sú tu parapety z kvalitnej hliníkovej zliatiny, ktoré sa svojou dlhou životnosťou, stálosťou a vysokou odolnosťou voči poveternostným podmienkam a UV žiareniu dostávajú až k hranici nezničiteľnosti. Riešenie, ktoré stojí na vrchole možností a ktorému, samozrejme, zodpovedá aj cenová relácia.

Zvoliť ten správny parapet k oknu tak nie je len otázkou funkčnosti. Je to ďalší krok k dokonalej súhre všetkých stavebných súčastí domu, všetkých detailov a maličkostí, ktoré vďaka nášmu správnemu výberu dokážu vytvoriť veľmi vkusné a jedinečné miesto na život.

You may also like