Home Dobré rady Šatníková skriňa – ako vybrať jej členenie

Šatníková skriňa – ako vybrať jej členenie

by spravca_2020.sk
Šatníková skriňa – ako vybrať jej členenie

Šatníková skriňa je neodmysliteľným prvkom každej spálne. Poskytuje úložný priestor pre oblečenie, obuv, bielizeň a ďalšie osobné veci. Pri výbere šatníkovej skrine je dôležité zvážiť jej veľkosť, typ dverí, materiál a členenie. Výber šatníkovej skrine je rozhodujúcim krokom pri vytváraní dobrej organizácie v spálni. Ideálna šatníková skriňa nie je len úložným priestorom, ale aj estetickým prvkom spálne.

Materiál, veľkosť a zatváranie skrine

Veľkosť šatníkovej skrine by mala byť prispôsobená vašim potrebám. Ak máte veľa oblečenia a obuvi, mali by ste si zvoliť väčšiu skriňu. Na druhej strane sa musíte prispôsobiť veľkosti spálne. Príliš robustná šatníková skriňa v malom priestore vytvorí nepríjemný, preplnený dojem. Riešením môžu byť sektorové skrine, komody a rôzne vitríny, z ktorých dokážete šatník vytvoriť podľa svojich predstáv.

Šatníkové skrine sa vyrábajú s rôznymi typmi dverí. Najčastejšie sa používajú sklopné dvere, posuvné dvere alebo dvere s krídlami. Sklopné dvere sú najlacnejšie, ale zaberajú viac miesta. Posuvné dvere sú drahšie, ale šetria priestor. Dvere s krídlami sú najdrahšie, ale sú najtrvácnejšie.

Na výrobu šatníkových skriní sa používajú rôznorodé materiály. Najčastejšie ide o laminátovú drevotriesku, plast, kov a masívne drevo. Laminovaná drevotrieska je lacná a ľahko sa udržiava, ale nie je veľmi odolná. Masívne drevo je drahšie, ale nábytok vyrobený z masívu má dlhú životnosť a je veľmi pevný. Kombinácia kovu, skla a dreva je ideálna do domácností zariadených v modernom štýle.

Možnosti rozdelenia úložných priestorov

Praktická šatníková skriňa by mala ponúknuť viac než len tyč na ramienka a zopár poličiek na tričká a svetre. Optimalizujte priestor pomocou múdro navrhnutých oddielov a úložných možností. Zvažujte rôzne výšky a šírky, aby ste mohli jednoducho prispôsobiť šatník vašim potrebám. Ideálna šatníková skriňa by mala mať sektory na zavesenie i skladanie, zásuvky na bielizeň, police pre topánky a háčiky na šatky či kravaty.

Praktické členenie – rýchla orientácia v skrini

Rozdelenie na oddelené časti umožňuje logické a systematické usporiadanie oblečenia a doplnkov. Nebudete prácne vyhľadávať každý kúsok oblečenia v celom šatníku. Miesto hľadania jedného kusu oblečenia, ľahko nájdete potrebný kúsok v presne určenom oddiele.

Ideálna skriňa má police, zásuvky i tyče

Vyklápacie boxy sú vynikajúcim riešením pre spodné časti skrine. Umožňujú jednoduchý prístup k veciam uloženým pri zemi. Táto časť slúži hlavne na ukladanie topánok či sezónneho oblečenia. Výsuvné zásuvky sú ideálne pre uloženie bielizne, ponožiek a drobných doplnkov. Ak máte väčšiu spálňu, dožičte si šatník, v ktorom budú menšie zásuvky na šperky a iné cennosti. V strednej časti skrine by mali byť umiestnené poličky na kabelky, svetre a tričká. Dostatočne veľká časť skrine musí mať priestor s tyčou na zavesenie blúzok, sukieň, oblekov a košieľ. Vrchnú časť šatníkovej skrine môžu opäť tvoriť police s dvierkami alebo boxy. Keďže ide o časť skrine, na ktorú sa horšie dočahuje, uložte do nej veci, ktoré nepoužívate často.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

You may also like