Home Dobré rady Väčšina bežcov behá v nevhodnej obuvi

Väčšina bežcov behá v nevhodnej obuvi

by spravca_2020.sk
Väčšina bežcov behá v nevhodnej obuvi

Behanie je obľúbeným a nenáročným športom, ktorému je veľmi ľahké podľahnúť. Veľa bežcov sa však svojho milovaného športu musí po nejakom čase vzdať kvôli zdravotným problémom. Ich základ býva veľmi často v zlom výbere bežeckej obuvi. Viete, ktoré chyby robia ľudia najčastejšie pri kúpe bežeckých topánok?

Behanie je zdravé, ale pozor na obuv

Behanie je športom, ktorému sa dá venovať počas celého roka. V prípade extrémneho počasia môžete trénovať doma alebo vo fitness centre. Bežecký pás plne nahradí beh v prírode. Veľa ľudí začne behať preto, aby schudli. Pri behaní spálite kalórie a navyše sa urýchli váš metabolizmus. Sami musíte uznať, že všetci zanietení bežci majú pevné, flexibilné telo. Behanie je zároveň jedinečným prostriedkom ako zatočiť s depresiou, zlou náladou a nízkym sebavedomím. Problémom je, že veľa ľudí síce behaniu prepadne naplno, ale po čase musia s týmto športom seknúť kvôli zdravotným problémom. Ich základ býva spojený so zle zvolenou bežeckou obuvou. Pri behaní vznikajú otrasy, ktoré zle vplývajú na kĺby. Bežecké topánky by mali tieto otrasy tlmiť a chrániť členky i celé chodidlo. Ak sa budete snažiť na bežeckej obuvi ušetriť, začnú vás bolieť nielen kĺby, ale aj šľachy. Nešetrite na nesprávnom mieste a užívajte si každý deň behania vďaka bežeckým topánkam, ktoré vám dodajú maximálny komfort pri každom kroku. S bežeckou obuvou z e-shopu inSPORTline sa nemusíte obávať zranení a ani bolestí.

Týmto chybám sa vyhnite

Predovšetkým ženy dávajú pri výbere bežeckej obuvi prednosť vzhľadu pred funkčnosťou. Je síce fajn vlastniť trendové topánky, ale pri behu vám veľmi nepomôžu. Preto sa v prvom rade sústreďte na to, aby vám bežecká obuv sadla na sto percent. Bežecké topánky by mali byť o niečo väčšie ako vaše bežné topánky. Neznamená to, že by v nich mala noha lietať, ale po zaviazaní šnúrok musíte cítiť voľnosť pre pohyb prstov. Myslite na to, že pri behaní zdolávate rôzny terén a napríklad pri behu z kopca by v malom čísle topánok neuveriteľne trpeli prsty. Rovnako dôležitým parametrom ako veľkosť obuvi je výber topánky podľa vami preferovaného terénu. Je rozdiel, či beháte po asfalte, alebo po tráve v lese. Obuv určená na behanie v lesnom teréne nepotrebuje také odpruženie ako cestné topánky. Pri behaní vás môže prekvapiť počasie, a preto by mala byť bežecká obuv dostatočne priedušná a zároveň nepremokavá. Ak sa plánujete venovať behaniu naozaj seriózne a dlhodobo, dajte si v diagnostickom centre zmerať váš došľap. Bežecká obuv sa vyrába v mnohých modeloch podľa došľapu bežca. Rôzne varianty došľapu sa dajú regulovať aj vložkami do topánok.

You may also like