Home Dobré rady Viete čo najviac ničí pneumatiky?

Viete čo najviac ničí pneumatiky?

by spravca_2020.sk

Zamysleli ste sa niekedy nad tým prečo vám vydržia pneumatiky tak krátko? Možno ste na vine vy a vaša neznalosť. Sú isté činnosti, ktoré vaše pneumatiky priam zabíjajú. Na druhej strane môžete veľa spraviť pre ich dlhšiu životnosť.

Nesprávna alebo žiadna starostlivosť

Ani najlepšie zimné alebo letné pneumatiky vám nevydržia dlho bez správnej starostlivosti. Tá sa dá zhrnúť do pár bodov. V prvom rade doprajte svojmu vozidlu, a samozrejme pneumatikám, čistotu a kvalitné prípravky. Nenechávajte na pneumatikách nánosy bahna plného kamienkov alebo črepín. Mohli by ste touto cestou prísť k defektu. Dávajte si však pozor na príliš vysoký tlak vody pri umývaní, ktorý by mohol pneumatiku zničiť. Postačí vám aj záhradná hadica a kefa.  Občas si dajte krátku desaťminútovku a pretrite gumy leskami či oživovačmi. Prezúvate si pneumatiky svojpomocne? Skvelé! Celkom iste však navštívte servis pre správne nastavenie geometrie. Každý test pneumatík renomovaných pneu značiek jednoznačne dokázal, že zle nastavená geometria vedie k nerovnomernému opotrebeniu dezénu. Takisto nesprávne nahustenie pneumatík vie narobiť vrásky na čele nejednému motoristovi. Ich nízky tlak má za následok preťaženie a pretrhnutie bočníc. Nehovoriac o tom, že sa týmto spôsobom enormne zvyšuje spotreba paliva.

Zamerajte sa na spôsob jazdy

Myslíte si, že kvalitné pneumatiky alebo oceľové či hliníkové disky vedia odolať nárazom do obrubníkov? Tak to sa mýlite. Nárazy, rýchla jazda, prudké brzdenie alebo pneumatiky vystavené silnému slnečnému žiareniu vás veľmi rýchlo pripravia o peniaze. Agresívnym spôsobom jazdy neničíte len pneumatiky, ale aj nápravu a tlmiče. Svoje nohy kroťte i pri brzdení alebo rozjazde. Prudké pretáčanie kolies vytvára na pneumatikách plochy, ktoré sú náchylné na roztrhanie. Prispôsobte výber dezénu pneumatík vášmu štýlu jazdy a terénu. Iný je vhodný na jazdu po meste, v horách alebo na rýchlu jazdu. Vyhýbajte sa nekvalitným cestám alebo šoférovaniu po kameňoch. Dbajte na dodržiavanie hmotnostných a rýchlostných limitov vašich pneumatík. Nie sú uvedené na bočnici len tak pre nič za nič. Dodržiavaním všetkých uvedených pravidiel dosiahnete bezpečnosť na ceste a dlhšiu životnosť pneumatík.

 

 

You may also like