Home Cestovanie Vybrať si kovové snehové reťaze je hračkou

Vybrať si kovové snehové reťaze je hračkou

by spravca_2020.sk
Vybrať si kovové snehové reťaze je hračkou

Najstabilnejším riešením jazdy po snehu a ľade sú snehové reťaze. Nie sú však reťaze ako reťaze, a preto vám odporúčame zainvestovať do kovových modelov. Klikli ste na e-shop a neviete sa vyznať v rozmeroch či typoch kovových reťazí? Iste sa vám zíde náš malý návod, pomocou ktorého bude výber snehových reťazí hračkou.

Potrebujete snehové reťaze?

Veľa motoristov nad kúpou snehových reťazí ani nepremýšľa, pretože si myslia, že ich nebudú potrebovať. Iní sú si istí, že ich silné vozidlo zvládne každý terén. Tieto myšlienky nie sú správne. Veď prečo inak by na pultoch obchodov ponúkali snehové reťaze na dodávky či ťažkú techniku? Snehové reťaze môžete na cestách potrebovať počas mnohých situácií. Povinnosť ich nasadiť máte síce len na vyznačených a zasnežených vozovkách, ale počas zimy sa vám zídu takmer kdekoľvek. Napríklad, keď sa ocitnete pred zasneženým kopcom alebo víchrica nafúka na vozovku za mestom kopy snehu. Veľmi často sa stáva, že nedokážete vyjsť z parkoviska, na ktoré cez noc odhŕňač nahádzal kilogramy snehu. Snehové reťaze si skrátka nasaďte všade tam, kde vám to rozum prikáže.

Snehové reťaze vyberajte podľa rozmerov a podľa vzoru stopy

Rozmery snehových reťazí

Snehové reťaze sa dajú kúpiť v rôznych rozmeroch pre všetky vozidlá pohybujúce sa na pozemných komunikáciách. Bez problémov nájdete v obchodoch reťaze na SUV 4×4 a tiež na traktory. Smerodajným údajom pri ich výbere sú rozmery pneumatík vášho vozidla. Je samozrejmé, že pre ťažšie vozidlá je nutné zvoliť reťaze s hrubšími okami. Pozor na to, že niektoré automobily majú medzi behúňom pneumatiky a podbehom veľmi málo miesta. Preto si overte tiež konštrukčnú výšku reťazí. Riaďte sa aj tým, v akom teréne budete jazdiť. Ak sa často pohybujete v miestach, kde napadne veľká vrstva snehu, reťaze by mali mať hrúbku nad 3 mm.

Vzory stopy snehových reťazí

Oceľové snehové reťaze sú vyrábané z kovových ôk, ktoré sú pospájané v rôznych vzoroch. Vzory stopy reťazí sú dôležité z hľadiska bezpečnosti, priľnavosti k snehu a ľadu. Najlepšiu ochranu poskytujú kovové snehové reťaze so šikmou stopou. Tento typ stopy pokrýva celú pneumatiku, čím sa zníži brzdná dráha vozidla a pneumatiky veľmi dobre priľnú k akémukoľvek zimnému povrchu. Výhodou je tiež ich jednoduchšia montáž. Strednou cestou sú snehové reťaze s priečkami, ktoré môžu byť v tvare písmena X alebo H. Sú lacnejšie ako reťaze so šikmou stopou a poskytnú vám stredný stupeň ochrany. Najlacnejšie a menej stabilné reťaze sú rebríkové. Odporúčame ich používať len na cestách s nižšou vrstvou snehu. Napriek tomu, že sú menej účinné, je lepšie vlastniť rebríkové reťaze, ako nevlastniť žiadne.

 

You may also like