Home svet v roku 2020 5 zásad barf kŕmenia psíkov

5 zásad barf kŕmenia psíkov

by spravca_2020.sk
5 zásad barf kŕmenia psíkov

Počuli ste o barf strave pre psov? Chovateľ, ktorému záleží na zdraví psíka, by mal svojho maznáčika kŕmiť práve týmto spôsobom. Barf strava je založená na podávaní potravín v neupravenom t.j. surovom stave. Neverte mýtom, že pes nesmie žrať surové mäso. Pravda je na úplne opačnom konci. Surové mäso a kosti sú pre psa najzdravším a hlavne prirodzeným spôsobom kŕmenia. Ktorých 5 zásad je nutné pri kŕmení barf stravou dodržiavať?

1. Dodržujte pestrosť barf kŕmenia

Barf strava nie je ako kŕmenie granulami. Granule pre psov jednoducho nasypete do misky a o nič sa nemusíte starať. Barf stravu síce neupravujete, ale musíte sa postarať o to, aby bola pestrá a suroviny čerstvé. Základnými zložkami barf sú tieto potraviny: surové mäso, surové kosti, vnútornosti, zelenia, vajcia, bylinky a ovocie.

2. Pomalý prechod na barf stravu

Pre psa nie je prechod na barf stravu problematický v tom ohľade, že by ju odmietal. Potrvá však nejaký čas, než si jeho črevá a žalúdok na túto stravu zvyknú. Ideálne je, keď s barfovaním začnete od šteniatka. Staršie psy majú pri rýchlom prechode na surovú stravu problémy s hnačkami. Preto začnite zmenu postupne a ku granuliam pridávajte trochu mäsa či pomletých kostí. Dávky zvyšujte a granule eliminujte.

3. Správne rozdelenie živín

Veľmi dôležité je, aby barf strava obsahovala všetky živiny a pes mal dostatočný príjem potravy. Denná dávka jedla pre dospelého psa sú približne 3 % jeho váhy. Polovicu kŕmnej dávky môže tvoriť surové mäso okrem bravčového. Tretinu misky vyplňte kosťami a zvyšok zeleninou alebo ovocím. Pre psy je najvhodnejšia tekvica, červená repa a mrkva, z ovocia banány, hrušky a bobule. Pre spestrenie je možné podávať ryžu.

4. Pozor na parazitov

Aj pri kŕmení formou barf nezabúdajte na pravidelné odčervovanie psa. Surové mäso môže byť z hľadiska nakazenia parazitov veľké riziko. Nepodávajte psovi mäso čerstvé. Pred kŕmením je potrebné surové mäso na jeden až dva dni zamraziť, aby boli parazity kompletne vyhubené mrazom.

5. Dovolené sú aj pamlsky

Iste si v tomto momente lámete hlavu nad tým, ako doplniť do barf stravy pamlsky pre psov. Drobné odmeny a maškrty sú dovolené, ale len tie, ktoré sú spracované ako barf pamlsky. Psíkovi doprajte sušené kosti, uši alebo tyčinky z rôznych druhov sušeného mäska.

 

 

You may also like