Home Dobré rady Ako si vybrať držiak na telefón do auta

Ako si vybrať držiak na telefón do auta

by spravca_2020.sk
Ako si vybrať držiak na telefón do auta

Pri šoférovaní by malo rozptyľovať vašu pozornosť čo najmenej vecí, avšak niekedy potrebujete mať telefón pri sebe – je to navigácia, hudobná stanica aj komunikačné zariadenie v jednom. Neupevnený telefón znamená riziko poškodenia pri prudkom brzdení či nešikovnom úchope. Držiak na mobil do auta je preto ideálnou voľbou, najmä, ak za volantom strávite veľa času.

Typy držiakov na mobil

Existujú rôzne typy držiakov do auta. Najuniverzálnejší je magnetický, ktorý pripevní takmer akýkoľvek smartfón za pomoci magnetu. Mimochodom, menšie magnety nepoškodzujú mobilné telefóny, táto poučka už je dnes iba mýtus. Tento druh držiaku však vyvažuje svoju univerzálnosť menšou stabilitou.

Pokiaľ ide o pevné držanie, môžete si vybrať univerzálny držiak, ktorý je možné roztiahnuť na rozmery telefónu a najpevnejší fixný držiak. Ten je vyrobený na mobil určitej veľkosti, preto si overte, či je s ním váš telefón kompatibilný. Držiaky sa upevňujú alebo prilepia (pozor, tieto držiaky často zanechávajú stopy) na pevný bod v aute. Ním môže byť vetracia mriežka, palubná doska, CD mechanika či dokonca na čelné sklo. Vybrať si môžete ten typ, ktorý sedí dizajnu vášho auta.

Parametre držiaku na mobil

Na ktoré veci pamätať pri výbere držiaku? Najdôležitejším parametrom je spomínaná veľkosť, ktorá musí byť kompatibilná s vaším telefónom. Taktiež si premyslite, na čo telefón budete v aute používať. Chcete iba sledovať mapu alebo si púšťať hudbu, alebo prípadne aj natáčať cestu a používať mobil horizontálne? Potrebujete si mobil pri jazde nabíjať? Niektoré modely majú zabudované bezdrôtové nabíjanie – ak máte kompatibilný smartfón, môže ísť o praktického pomocníka. Dôležitým faktorom je aj cena, ktorá sa líši od detailov. V tomto prípade platí, že vyššia cena zväčša zaisťuje lepšiu stabilitu a lacný držiak môže spôsobiť drahú opravu.

Bezpečnosť s telefónom v aute

Hoci je smartfón nepochybne užitočný, stále platí, že čím menej ho používate, tým lepšie. Medzi riziká, ktoré spôsobuje používanie mobilu (či už v držiaku, alebo nie), patrí vizuálne odpútavanie vašej pozornosť pri šoférovaní. Niekedy je lepšie zapnúť si na navigácii zvukovú navigáciu. Problémom je aj telefonovanie. Telefonický rozhovor rozptyľuje, aj keď telefón nemáte pri uchu.

Naviac, pri držiakoch na mobil v aute platí aj fakt, že môže zhoršovať vašu viditeľnosť, ak sú namontované napr. na spätnom zrkadle či palubnej doske. Na druhej strane, ak je auto-držiak na telefón umiestnený nižšie, musíte zrak sklopiť a vtedy taktiež nesledujete cestu.

Drobná rada je tiež namieste, ak máte telefón umiestnený na ventilačnej mriežke a šoférujete v chladných dňoch. Kúrenie môže spôsobiť prehriatie mobilu a skrátiť jeho životnosť. Preto si dajte pozor na bezpečnosť všetkého druhu. Celkovo odporúčame pracovať s mobilom v aute iba v nevyhnutných prípadoch a sústrediť sa na cestu.

 

You may also like