Home Dobré rady Ako si vybrať vhodný matrac pre vašu posteľ

Ako si vybrať vhodný matrac pre vašu posteľ

by spravca_2020.sk
Ako si vybrať vhodný matrac pre vašu posteľ

Poskytuje vám váš matrac potrebnú podporu? Podporný matrac je dôležitý nielen pre pohodlný nočný spánok, ale môže mať vplyv aj na vaše zdravie. Ak nakupujete nový matrac, mali by ste zvážiť nielen jeho veľkosť a či vyhovuje vášmu cenovému rozpätiu. Mali by ste vedieť, ako si vybrať matrac, ktorý podporuje zdravý a pokojný spánok každú noc.

Ak máte osobitné zdravotné požiadavky, lekár vám môže poradiť, aký typ matraca je pre vaše zdravie najlepší. Mali by ste tiež navštíviť miestny obchod s matracmi, aby ste si mohli vyskúšať ich matrace a zistiť, ktorý sa pre vás perfektne hodí.

Ako si vybrať matrac na spánok

Nie všetky matrace sú si rovné. Dokonca ani kvalitné luxusné matrace pre vás nemusia byť ideálna, ak nezodpovedajú vášmu štýlu spánku, alebo preferenciám. Ak potrebujete nový matrac, mali by ste vedieť, či chcete mäkký, alebo tvrdý.

Potrebujete mäkké, alebo tvrdé matrace? 

Možno si myslíte, že mäkké matrace znejú príťažlivejšie ako tvrdé matrace, ale záleží to na vašej polohe pri spánku a vašej veľkosti. Mäkký matrac nemusí byť pre niektorých dostatočne podporný, zatiaľ čo pre iných je tvrdý matrac zas nepríjemný.

Mäkký matrac

Mäkký matrac vyrobený z prírodného latexu, alebo ľahkej peny môže byť najlepšou voľbou pre menšie alebo ľahšie podvaly. Ak spíte na boku, mäkký matrac vám pomôže zmierniť tlak a napätie v bokoch a ramenách, čím sa zníži hádzanie a otáčanie a predchádzanie zraneniam.

Tvrdý matrac

Ak zvyčajne spíte na bruchu, tvrdý matrac vám pomôže udržať chrbticu vo vyrovnaní a zmierniť tlak na spodnú časť chrbta. Pevný matracom s ťažkými rozchodovými pružinami alebo penovými matracmi s vysokou hustotou sa môže odporúčať pre vyšších alebo ťažších ľudí. Tí majú totižto rovnomerne rozdelenú hmotnosť.

Stredne tvrdý matrac

Ak zvyčajne spíte na chrbte, stredne pevný matrac vyrobený z latexu, alebo pamäťovej peny vyvážia pohodlie a podporu a pomôže udržať správnu polohu chrbtice. Ak potrebujete tvrdý matrac, ale nechcete obetovať pohodlie, vyhľadajte výrobky s mäkkými vrstvami pohodlia, vyrobenými z prírodnej vlny, alebo bavlny. Nájdete tak ideálnu rovnováhu.

Ako často meniť matrac?

Ako dlho vydrží matrac? Na to neexistuje žiadna jednoduchá odpoveď, pretože to závisí od mnohých faktorov vrátane materiálu, z ktorého je vyrobený, jeho kvality, ako často sa používa a individuálnych potrieb človeka.

Spravidla sa odporúča vymeniť matrac s vnútorným strihom po 8 rokoch a matrac s penovou pamäťou po 8–10 rokoch, zatiaľ čo latexové matrace môžu vydržať 20 rokov a viac.

U starších ľudí je pravdepodobnosť, že budú ovplyvnené zmenami v matraci. Ak ste už matrac mali, ak už máte pocit, že vám neposkytuje potrebnú podporu, mali by ste ho zvážiť kvôli jeho zdraviu a pohodliu.

 

 

 

You may also like