Home svet v roku 2020 Ako zapojiť LED pásik

Ako zapojiť LED pásik

by spravca_2020.sk
Ako zapojiť LED pásik

Technológie svietenia sa neustále vyvíjajú a umožňujú variabilitu osvetlenia v interiéry i exteriéry. Časy, keď ste mohli svietiť iba klasickou žiarovkou, sú už dnes minulosťou. V súčasnosti dokážete pomocou LED technológií efektívne a hlavne úsporne osvetliť každú miestnosť v dome vrátane vašej záhrady. Vymeňte staré svietenie za nové a zútulnite obytné priestory využitím LED pásikov. 

Zoznámte sa s LED osvetlením

LED diódy, LED žiarovky a LED pásiky sa postupne dostávajú do domácností, kancelárií či do výrobných priestorov. Tento trend je daný multifunkčnosťou, dlhou životnosťou a hlavne úsporou LED svietenia.

Práve kvôli úspore je LED svetlom budúcnosti. Oproti iným druhom osvetlenia ušetríte takmer 70 % energií, dosiahnete plný svetelný výkon ihneď po zapnutí svetla a niektoré typy LED osvetlenia umožňujú aj reguláciu jasu.

Okrem už uvedených vlastností sa LED technológie vyznačujú vysokou svietivosťou bez nutnosti údržby alebo špeciálnej starostlivosti.

LED osvetlenie je taktiež známe svojou nízkou poruchovosťou, odolnosťou a bezpečnosťou. Nemusíte sa ho báť použiť ani v detskej izbe, pretože LED žiarovky sa neprehrievajú, nehrozí popálenie či únik ťažkých kovov. Spomedzi všetkých druhov LED osvetlenia hrá prím LED pásik. Jeho využitie je všestranné, montáž jednoduchá a výsledný efekt jedinečný.

Ako vybrať LED pásiky

Po krátkom surfovaní na internete a prezretí zopár obrázkov iste pochopíte, prečo sa LED pásiky stali tak populárne. Dotvoria atmosféru všade, kde sa nainštalujú.

Predpokladom je samozrejme výber vhodného LED pásika do daného priestoru. LED pásiky sa vyrábajú s krytím alebo bez krytia. Tento parameter je dôležitý hlavne v prípade, že chcete pásiky umiestniť do priestoru s vyššou vlhkosťou alebo do exteriéru.

Samotné krytie sa delí na ďalšie kategórie podľa odolnosti voči vode, napríklad krytie IP55 je vhodné do kuchyne a IP68 na osvetlenie záhrady. K pásikom s krytím si musíte dokúpiť hliníkové ochranné profily, ktoré zabezpečia ich chladenie.

LED pásiky s krytím nie sú vhodné na dlhšie svietenie a treba ich chrániť pred priamym slnečným žiarením. Pri interiérových pásikoch zvážte intenzitu svietenia. Svietivosť pásikov sa pohybuje od 4,8 W/m až do 20 W/m.

Napríklad v spálni by vás príliš silné svetlo mohlo rušiť, stačiť by vám mala svietivosť okolo 8 W/m. Pásiky s vyššou svietivosťou je nutné nalepiť na hliníkové profily pre zabezpečenia chladenia a predĺženia ich životnosti. Čo sa farebnosti svetla týka, výber je naozaj široký a závisí len od vašich preferencií, akú farbu zvolíte. Veľmi obľúbené sú LED pásiky, ktoré dokážu meniť farbu. K pásikom si musíte prikúpiť zdroj energie. Jeho výkon si vypočítate podľa dĺžky LED pásika, ktorú vynásobíte výkonom pásika. Napríklad pre trojmetrový pásik s výkonom 4,8 W/m potrebujete zdroj s výkonom 14,4 W.

Zakúpiť sa dá aj LED pásik na baterky. Pre jednoduchšie ovládanie osvetlenia vám odporúčame kúpu diaľkového ovládača.

LED pásiky majú všestranné využitie

Stále nie ste rozhodnutí o vhodnosti LED pásikov pre vašu domácnosť? Snáď vás nasledujúce riadky inšpirujú.

LED pásiky nie sú len možnosťou osvetlenia miestností, ale aj jedinečným dekoratívnym prvkom. Dajú sa nalepiť prakticky na akýkoľvek materiál, viete ich vtesnať do malých priestorov alebo umiestniť tam, kde budú pôsobiť ako umelecké dielo.

Veľké možnosti využitia majú LED pásiky v kuchyni. Slúžiť môžu ako podsvietenie pracovnej dosky, úchytov na linke alebo ako svietenie vo vnútri skriniek. Vďaka LED pásikom nebudete musieť v noci zapínať hlavné osvetlenie.

Po otvorení skrinky vám poskytnú dostatok svetla. Pásiky môžete ľubovoľne ohnúť, skrátiť alebo s nimi inak „čarovať“. V obývacej izbe skúste pásiky umiestniť na rám obľúbeného obrazu, ktorý zrazu dostane úplne iný nádych.

Veľa ľudí ich lepí okolo televízora, pod police s knihami, okolo konferenčného stolíka, na zem ako obvodný pás pozdĺž steny či ako osvetlenie akvária.

V spálni pásiky dobre poslúžia vo vnútri skríň, na čele postelí alebo na obvodoch nočných stolíkov. Vyskúšajte modré LED pásiky nalepiť na spodnú časť postele a budete sa cítiť ako na obláčiku.

V detskej izbe môžete pomocou LED pásikov vykúzliť na stene rôzne postavičky alebo nimi oblepiť obvod stolíka. Pásiky umiestnené na schodoch vás ochránia pred zakopnutím. V záhrade zmenia celú atmosféru posedenia na terase. Stačí pásiky nalepiť do kvetináčov, nasvietiť pomocou nich záhradné chodníky alebo ich umiestniť na kmene stromov.

Zapojenie LED pásikov

Zapojenie LED pásika je naozaj jednoduchá záležitosť, keďže ide vlastne o samolepiaci pásik so vsadenými diódami. Už sme spomínali, že LED pásiky sú veľmi ohybné, dajú sa strihať a tvarovať.

Vďaka týmto vlastnostiam sa s nimi veľmi dobre pracuje. Miesta určené na prestrihnutie sú na každom pásiku vyznačené. Ak prestrihnete pásik na inom mieste, nebude jeho posledná časť svietiť.

Pred tým, než pásik nalepíte na požadované miesto, uistite sa, že je povrch čistý a zbavený mastnoty. Na niektorých povrchoch, napríklad na stene, pásiky horšie držia, a preto budete musieť použiť lepidlo. Pri pásikoch s vyšším výkonom je nutné ich osadenie do hliníkových profilov. Bez profilov sa výrazne zníži ich životnosť. Hliníkové profily môžete využiť i pri pásikoch s nižšou intenzitou svietenia.

Pásiky s profilom vyzerajú na viditeľných miestach oveľa lepšie. V prípade, že potrebujete spojiť viac LED pásikov dokopy, použite prepojovacie konektory alebo kábliky na to určené. Ku zdroju napätia sa pásiky pripevňujú pomocou konektorov. Pre možnosť zmeny intenzity svietenia je možné k pásikom pripojiť stmievače.

Pomocou nich zmeníte intenzitu svetla a umožňujú tiež vytváranie rôznych svetelných efektov. Skvelou pomôckou pri montáži LED pásikov sú rôzne inštruktážne videá na internete. Ak si napriek návodom a pomôckam na inštaláciu netrúfate, zverte ju do rúk odborníkom.

You may also like