Home Dobré rady Čo je to rozteč diskov a ako ho zmerať?

Čo je to rozteč diskov a ako ho zmerať?

by spravca_2020.sk

Rozteč diskov je téma, o ktorej na internete nájdete naozaj veľa článkov. Napriek tomu to patrí medzi neznáme témy a naozaj málokto vie, čo to rozteč diskov je a ako ho zmerať. To nás priamo v autoškole asi nenaučia. Možno niektorým chlapom je to známe, no nie je to samozrejmosťou. Preto sme sa na to pozreli aj my…

Čo to rozteč diskov je?

Ak kupujete nové disky na vášho tátoša, tak budete potrebovať riešiť aj zopár iných čísel, parametrov. Nebude to iba o materiály. Ono, keď sme pri tom materiály, tak dnes sú v ponuke rôzne disky, no najviac sa odporúčajú práve hliníkové disky.

A práve tu narazíte na rozteč. Ak vám rozteč diskov nič nehovorí, možno to poznáte pod slovami ako napríklad rozostup diskov či pod skratkou PCD. Tento parameter sa udáva v milimetroch (najčastejšie). A čo to teda je? Jedná sa o akýsi priemer cez skrutky diskov. Takou zaujímavou vecou je fakt, že tento údaj nenájdete v technickom preukaze. A ako teda viem tento parameter zistiť? Musíte si ho odmerať samy. Alebo máte ešte jednu možnosť a to navštíviť odborníka v nejakom poriadnom pseuservise.

Ako na meranie rozteče diskov?

Ak ste si teda vybrali druhú možnosť a púšťate sa do merania samy, tak nebojte sa! Určite to zvládnete. Tu je veľmi dôležité zistiť, koľko skrutiek má vaše koleso, resp. kolesá. Pri každom počte sa to meria inak.  Najčastejšie sa stretávame so 4 a 5-skrutkovými kolesami. Existuje niekoľko spôsobov. Najskôr sa teda pozrieme na disky so 4 skrutkami. Tu sa odporúča meranie vzdialeností od stredu jednej skrutky ku stredu druhej skutky, pričom tieto skrutky musia byť protiľahlé. Nespoliehate sa iba na spomínaný kruh, preto je to najpresnejšie meranie. Pri merní s 5timi skrutkami sa používa jedna finta a to teda, že meriame od prvej po tretiu dieru, skrutku. Meriame konkrétne od vonkajšej strany skrutky ku stredu tretej diery. Je to o niečo zložitejšie, no dá sa to. Veríme, že sme vás neodradili, no je to potrebné, ak sa chystáte kúpiť nové disky na vášho tátoša.

You may also like