Home Dobré rady Vyberáme detskú autosedačku. Ako na to?

Vyberáme detskú autosedačku. Ako na to?

by spravca_2020.sk

Ak ste rodič a zároveň aj vodič, autosedačka je pre vás nevyhnutnosťou. Časy, keď stačilo deti pripútať bezpečnostnými pásmi, už totiž dávno minuli. Podľa zákona je povinné používať autosedačky pre všetky deti, ktoré sú nižšie ako 150 cm. Autosedačku však iste používate najmä kvôli bezpečnosti vášho dieťaťa. Nie preto, že vám to káže zákon! Ako teda vybrať autosedačku, v ktorej bude dieťa cestovať čo najbezpečnejšie?

Autosedačky podľa hmotnosti a veku dieťaťa

Jedným zo základných kritérií výberu je hmotnosť dieťaťa. V tejto kategórii existuje niekoľko typov autosedačiek:

  • 0 – do 10 kg, respektíve 12 mesiacov. Tieto autosedačky sú známe najmä pod menom vajíčko. Pripevňujú sa v protismere jazdy.
  • 0+ – do 13 kg, respektíve 18 mesiacov. Známe sú aj ako kombinované autosedačky. Dajú sa pripevniť v smere alebo aj v protismere jazdy.
  • 0+ – do 25 kg, respektíve 5 rokov. Takisto je možné používať ich v smere aj protismere jazdy. Závisí od toho, v akom veku dieťaťa sa autosedačka používa.
  • 1 – od 9 do 18 kg, respektíve 4 rokov. Umiestňujú sa už len v smere jazdy. Ideálne je, ak má takáto autosedačka polohovateľnú opierku chrbta a spevnené bočnice v oblasti hlavy.
  • 2 – od 15 do 25 kg, respektíve 7 rokov. Majú vlastné bezpečnostné pásy, ktoré je možné nastavovať a upravovať podľa toho, ako dieťa rastie.
  • 3 – od 22 do 36 kg, respektíve 12 rokov. Zvyčajne sa skladajú z dvoch častí – podsedák a chrbtová opierka. Pri väčších deťoch je možné autosedačku rozložiť a používať len podsedák.

Rady pri výbere autosedačky

Ak máte ujasnené, akú veľkosť autosedačky potrebujete, zamerajte sa aj na ďalšie kritériá. Pomerne novým pojmom je ISOFIX. O čo ide? Je to spôsob umiestnenia autosedačky do vozidla. Nové automobily a nové typy detských autosedačiek sú všetky vybavené systémom ISOFIX. Karoséria auta má dve špeciálne úchytky, do ktorých presne zapadnú autosedačky so systémom ISOFIX. Toto ukotvenie sedačiek je pohodlnejšie, jednoduchšie a bezpečnejšie, ako ukotvenie bezpečnostnými pásmi. Ak máte teda vozidlo vybavené systémom ISOFIX, určite uvažujte o takejto autosedačke.

Na čo ďalšie sa zameriavať? Autosedačka by mala mať certifikát bezpečnosti, a to ECE R129 alebo ECE R44-04. Toto označenie znamená, že autosedačka prešla rôznymi testami bezpečnosti, skúškami odolnosti dielov a testovaním pevnosti popruhov a ďalších použitých materiálov.

V neposlednom rade by ste mali pri výbere autosedačky vyskúšať, či vyhovuje vášmu dieťaťu. Usaďte ho do nej, vyskúšajte rôzne možnosti polohovania a zapínania. Pamätajte tiež na to, že najdrahšia vždy nemusí znamenať najkvalitnejšia! Sledujte teda aj recenzie a nezávislé testy autosedačiek.

You may also like