Home svet v roku 2020 Potešujúce zmeny pre motoristov v oblasti evidencie vozidiel

Potešujúce zmeny pre motoristov v oblasti evidencie vozidiel

by spravca_2020.sk
Potešujúce zmeny pre motoristov v oblasti evidencie vozidiel

Motoristi sú vo väčšine prípadov zvyknutí, že im štát hádže konáre pod kolesá resp. že im sťažuje všetky procesy okolo vlastníctva automobilu. Toto pravidlo má niekedy aj svoje výnimky, ako napríklad zmeny, ktoré nastanú po novom roku. Ide o zmeny v oblasti evidencie vozidiel. Na čo sa môžu motoristi tešiť?

Jedna ešpézetka na celý život

Zvykli ste si na svoju poznávaciu značku a pri výmene vozidla by ste si ju radi ponechali ako vaše obľúbené hliníkové disky? Táto možnosť od nového roku prichádza v úvahu. Prakticky môžete jednu EČV vlastniť po celý život. Jednoducho ju budete prehlasovať zo starého vozidla na nové. Novela zákona o cestnej premávke vojde v platnosť od 1.1.2023. Ak plánujete po novom roku kúpiť nový automobil, konečne si budete môcť nechať aj svoje staré evidenčné číslo vozidla presne tak ako staré letné pneumatiky. Novela zákona nielenže poteší motoristov, ale tiež ušetrí štátu značné výdavky. Ročne sa totiž na Slovensku zlikvidovalo až 400 tisíc tabuliek s evidenčnými číslami. Toto plytvanie konečne skončí a skončia aj iné byrokratické postupy. Ušetríte samozrejme aj vy, pretože nebudete musieť platiť poplatok za vydanie nového EČV.

Prenos EČV do iného okresu

Ďalšia zmena sa bude týkať predaja vozidla do iného okresu. V prípade, že svoje vozidlo predáte, nemusíte ho odhlasovať a nový majiteľ prihlasovať. Ak sa rozhodnete, že si EČV neponecháte, jednoducho ho na polícii prehlásite na nového majiteľa čiže zostane na vašom starom, predanom automobile. Zmeny v oblasti vlastníctva vozidla je možné nahlásiť na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte. Jednoducho sa s novým majiteľom dohodnete a zájdete spoločne na inšpektorát, ktorý máte najbližšie. Prípadné nové tabuľky budú majiteľom vozidiel poslané kuriérom. Žiadne zmeny nebudete musieť v evidencii vozidla robiť ani vtedy, keď sa presťahujete do nového okresu. Skrátka budete jazdiť so starými ešpézetkami celý život a v každom okrese Slovenska.

Stop nadávaniu a škatuľkovaniu

Poslednou zmenou vo sfére evidencie vozidiel je, že na nových tabuľkách už nebudú uvedené skratky okresu. Už si nemusíte všímať skratky okresov ako označenie pneumatík pri kúpe nových pneu.  Nebudú hroziť nadávky a ani škatuľkovanie motoristov z iného okresu, ktorí vás predbehli alebo zle zaparkovali. Nové evidenčné tabuľky sa budú generovať automaticky a skladať sa budú z dvoch písmen, za ktorými nasledujú tri čísla a na konci sú opäť dve písmená. Ide o systém značenia rovnaký ako súčasný, ale bez skratky okresu.

 

 

You may also like