Home svet v roku 2020 Poznáme Európske hlavné mestá kultúry pre rok 2020!

Poznáme Európske hlavné mestá kultúry pre rok 2020!

by spravca_2020.sk

Potešia sa milovníci teplého podnebia a prímorských letovísk, ako aj tí, ktorí dávajú prednosť chladnejšiemu severu. Európskymi mestami kultúry pre rok 2020 sa totiž stanú chorvátska Rijeka a írsky Galway.

Čo znamená titul Európske hlavné mesto kultúry?

Pýtate sa, čo tento titul pre mesto znamená? Je dôležitý z viacerých hľadísk. Komisia a Európsky parlament ho udeľujú už od roku 1985. Každý rok je tento titul udelený jednému, prípadne dvom mestám, ktoré majú za úlohu predstaviť Európe svoju kultúru. Mnohé z miest vďaka tomuto titulu kompletne transformujú svoj kultúrny život a rozvíjajú množstvo umeleckých aktivít. Výhodou je vyššia návštevnosť turistov a samozrejme, vyššie tržby plynúce z turizmu. Z výskumov totiž vyplynulo, že titul Európske hlavné mesto kultúry má skutočne pozitívny dopad na rozvoj turizmu v danom meste. Podľa štatistík sa návštevnosť zvýši až o 12%.

Čo chystá Rijeka a Galway v roku 2020

Chorvátska Rijeka o turistov iste nemá núdzu ani v súčasnosti. Mottom Rijeky pre rok 2020 je „Prístav rozmanitosti“. Cieľom je vybudovať z Rijeky mesto kultúry a kreativity pre Európu a pre budúcnosť. Program mesta má obohatiť európsku kultúrnu rozmanitosť, oslavovať medzinárodné kultúrne vzťahy, podporovať multikulturalizmus, vytvárať priestor pre stretnutia Európanov z rôznych krajín a tiež podporovať pocit európskeho občianstva.

Aj írsky Galway sa na rok 2020 chystá zodpovedne. Otvárací ceremoniál sa uskutoční 20. januára 2020. Hlavné motto mesta pre rok 2020 je „Malé mestá, veľké nápady“. Program Galway 2020 má zahŕňať všetky aspekty kultúry – od športu, cez umenie, film, divadlo, digitál, tanec, architektúru, jedlo… jednoducho pre každého niečo. Očakáva sa, že v meste sa v tomto roku uskutoční viac ako 1200 rôznych kultúrnych podujatí. Hlavným cieľom je najmä integrovať deti a mladých ľudí do 18 rokov, ktorí majú mať príležitosť zažiť a zúčastňovať sa kultúry prostredníctvom série rôznych zaujímavých udalostí, workshopov a predstavení. Veľký dôraz sa bude klásť najmä na digitálne projekty, keďže Galway má ambíciu stať sa tiež Digitálnym európskym hlavným mestom kultúry 2020.

Ak sú teda tieto mestá na vašom zozname vysnívaných destinácií, rozhodne ich odporúčame navštíviť práve v roku 2020. Iste sa máte na čo tešiť.

 

You may also like