Home Dobré rady Prečo si založiť s.r.o.? Výhody a nevýhody tejto formy podnikania

Prečo si založiť s.r.o.? Výhody a nevýhody tejto formy podnikania

by spravca_2020.sk
Prečo si založiť s.r.o.? Výhody a nevýhody tejto formy podnikania

Máte stratégiu, máte kapitál a chystáte sa začať podnikať. Na Slovensku je k dispozícii veľa možností podnikania. Najčastejšie sa stretnete s podnikaním ako samostatne zárobkovo činná osoba alebo je možné si založiť spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.). Možno sa vám zdá prvá možnosť oveľa menej komplikovaná z hľadiska úvodných formalít, administrácie a behania po úradoch. Napriek tomu vám odporúčame zamyslieť sa nad založením s.r.o.. Takéto podnikanie je oveľa výhodnejšie. Prinášame vám prehľad dôvodov, prečo dať prednosť podnikaniu formou s.r.o. a tiež úskalí, ktoré vás môžu pri podnikaní stretnúť.

Všetko pre má aj svoje proti

Najskôr si povieme niečo málo o tom, aké nevýhody má podnikanie formou s.r.o. Založenie s.r.o. teda spoločnosti s ručením obmedzením už podľa svojho názvu dáva tušiť, čo bude najväčšia výhoda tejto formy podnikania. V prípade rizika ručíte za straty len do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri. Základný vklad je vlastne aj nevýhodou, pretože ho musíte mať k dispozícii ešte pred založením spoločnosti. Niekomu nevyhovuje ani to, že budete musieť viesť podvojné účtovníctvo, a ak sa stane, že sa vám nebude v podnikaní dariť, tak zrušenie spoločnosti nie je tak jednoduché ako pri živnosti. Jednoduché nie je ani samotné založenie, ktoré trvá viac ako týždeň. Preto sa veľa začínajúcich podnikateľov pri zakladaní s.r.o. obráti na firmy, ktoré ponúkajú služby od A po Z a založenie s.r.o. spravia za vás. Skvelou možnosťou, ako začať podnikať rýchlo a bez rizika je kúpenie už založenej spoločnosti. Ide o službu, ktorá sa nazýva ready made s.r.o. a je čoraz viac obľúbenejšou.

Založením s.r.o. získate veľa výhod

Najväčšiu výhodu založenia s.r.o. sme si už objasnili. Ako živnostník by ste v prípade bankrotu ručili za záväzky celým svojim majetkom. Ako majiteľ s.r.o. ručíte za záväzky len do výšky vkladu. Po nevydarenom podnikaní jednoducho spoločnosť necháte zlikvidovať alebo sa ju môžete pokúsiť predať, čo znamená profit aj pri zániku. Napriek tejto výhode na strane podnikateľa sú s.r.o. firmy považované za dôveryhodného partnera. Nesporným plusom podnikania s.r.o. je možnosť získania rôznych benefitov zo strany štátu a nakladanie s majetkom firmy je veľmi jednoduché. Spomenúť musíme aj to, že ak ste majiteľom a zároveň konateľom eseročky bez vyplácanej mzdy, tak nemusíte platiť žiadne odvody do sociálnej poisťovne. Samozrejme, že platby môžete uskutočniť dobrovoľne. Jediné, čo si musíte platiť, je zdravotné poistenie.

 

 

You may also like