Home svet v roku 2020 Štvorkolky využívajú záchranári v horách i v meste

Štvorkolky využívajú záchranári v horách i v meste

by spravca_2020.sk
Štvorkolky využívajú záchranári v horách i v meste

Na štvorkolky v rukách horských záchranárov sme si zvykli. V lete ich vidíme prefrčať okolo nás, keď idú na pomoc zraneným turistom. Využívajú ich dokonca aj v zime. Jediný rozdiel je, že kolesá vymenia za snežné pásy. Novinkou je, že štvorkolky do výbavy začali kupovať aj záchranné zložky v mestách. Je jasné, že tieto stroje sa stávajú obľúbené i v našich končinách.

V zahraničí je ich vidieť na každom kroku

V zahraničí, a to hlavne v USA, sú štvorkolky úplne bežným vozidlom, ktoré vidíte v každej druhej garáži. U nás sa predaj štvorkoliek len veľmi pomaly rozbieha. Podobne sú na tom trojkolky. Všetko, čo je málo odskúšané, je pre Slováka tabu. Našťastie aspoň úžitkové štvorkolky sa začali zjavovať v záhradách, na farmách a parkoch. Je síce pravda, že športová štvorkolka je určená hlavne na zábavu, ale tá úžitková sa naozaj oplatí kúpiť. Dôkazom sú v úvode spomínaní záchranári. Tí už dávno pochopili, že bez štvorkolky by si v ťažkom teréne neporadili.

Záchranári využívajú štvorkolky aj v zime

Využívanie štvorkoliek počas leta nie je nič nezvyčajné. Záchranári na tieto stroje nedajú dopustiť ani v zime. Jediné, čo spravia, je výmena kolies za snežné pásy. Okrem štvorkoliek potrebujú snežné skútre, ktoré sa v mnohých parametroch na štvorkolky s pásmi podobajú. Lenže na skúter nedokážu naložiť objemný náklad a skútru robí problém jazdiť po cestách. Štvorkolka je naozaj neprekonateľná, keďže na korbe odvezie stovky kilogramov nákladu. Náklad dokáže voziť i ťahať. Bez problémov prejde cez akýkoľvek terén a dostane sa do neprístupných oblastí. Vojsť s ňou medzi stromy alebo vyjsť strmý kopec je hračka.

Štvorkolky pomáhajú vo veľkých mestách

Štvorkolky sú síce terénne vozidlá, ale ich využitie vo veľkých mestách je takmer na dennej báze. V mestách sa nachádzajú parky alebo športové areály, kde sa často konajú podujatia. Ak sa účastník pretekov či inej akcie zraní uprostred parku, sanitka by sa cez vlhký terén len ťažko dostala. Zobrať nosidlá a bežať k zranenému znamená stratu cenných minút. Práve v takýchto momentoch príde na rad štvorkolka. Odvezie k zranenému záchranárov a dokáže odviezť zraneného k sanitke. Ťažko zranených je možné previesť len v špeciálnej ambulantnej nadstavbe. Pomoc štvorkoliek sa vo veľkom prejaví pri živelných katastrofách. Môže odtiahnuť popadané vetve stromov alebo prejsť cez terén zapadaný kusmi striech, haluzí a iných predmetov.

Presvedčte sa aj vy, že štvorkolka je perfektné vozidlo. Absolvujte skúšobnú jazdu alebo si nakonfigurujte svoju vlastnú štvorkolku na https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.

 

 

 

You may also like