Home svet v roku 2020 Výbava na víkendovú túru do hôr

Výbava na víkendovú túru do hôr

by spravca_2020.sk
Výbava na víkendovú túru do hôr

Viacdenná túra do hôr má svoje čaro. Prespať v divokej prírode a celý deň sa túlať po neprebádaných zákutiach lesov je balzam pre nervy. Aby ste sa do mestskej reality vrátili celí a zdraví, musíte si do hôr zbaliť výbavu, ktorá vám pomôže prežiť zopár dní v prírode bez ujmy. Čo by vám na víkendovej túre nemalo chýbať?

Len s batohom to asi nepôjde

Počas plánovania víkendovej túry si premyslite, kde budete spať. Ideálne je nájsť horskú chatu, do ktorej sa na noc uchýlite. Na druhej strane je spánok pod širákom skutočné dobrodružstvo. Nie je však pre každého. Kompromisom je zbaliť stan a spacák. Pozor na to, kde chcete stan rozložiť. Overte si možnosť kempovania nadivoko, aby ste nedostali pokutu. Spanie v prírode má svoje špecifiká. Mimo civilizácie budete potrebovať zdroj svetla, dostatok jedla a tekutín. Všetky uvedené veci zbalíte jedine do dostatočne veľkého batoha, ktorý by mal mať objem aspoň 50 litrov.

Žiadna módna prehliadka

Keďže v batohu budete mať naozaj veľa vecí, musíte si rozmyslieť, čo si oblečiete. S topánkami to máte jednoduché. Na dlhšiu túru potrebujete turistické topánky. Nad inými ani nepremýšľajte, pretože celodennú chôdzu nie je možné zvládnuť v teniskách. Turistická obuv je zárukou, že nepocítite únavu chodidiel a neprekvapí vás klzký terén či prebrodenie lesného potôčika. Pánska a dámska turistická obuv zvládne vlhkosť, chlad i nepredvídateľný terén. Oblečenie skombinujte tak, aby ste nemuseli veľa kúskov nosiť v batohu. Prespať sa dá aj v tričku, ktoré budete mať oblečené cez deň. Dva či tri dni zvládnete v dvoch tričkách, nohaviciach alebo šortkách. Na výmenu si zoberte len spodnú bielizeň a ponožky. Dôležitá je bunda alebo pláštenka, ktorá vás ochráni pred vetrom a dažďom.

Výlet naplánujte do detailov

Plánovanie víkendu v horách nie je len o precízne zvolenej trase. So svojimi spolubojovníkmi dohodnite i iné detaily. Ak nechcete na chrbte nosiť desiatky kilogramov, rozdeľte výbavu medzi členov výpravy. Jeden zbalí stan, do ktorého sa vojde viac osôb. Ďalší zoberie hygienické potreby. Naplánujte tiež stravu na všetky dni a potraviny rozložte do viacerých batohov.

Maličkosti zavážia

Niekedy stačí vyhodiť z batoha maličkosti a zistíte, že je batoh o dva kilogramy ľahší. Naozaj si dobre premyslite, čo budete v horách potrebovať. Dámy sa iste zaobídu bez šminiek a parfumu. Radšej pribaľte do batoha repelent, lekárničku, baterku, power banku, mapu, škatuľku prvej pomoci a trekingové palice.

 

You may also like