Dovolenka pri mori či jazere môže priniesť rôzne prekvapenia, napríklad spontánnu kúpu motorového člna. Po počiatočnom nadšení prichádza otázka, ako čln bezpečne a legálne prepraviť domov. Aké sú možnosti prepravy motorového člna, potrebné doklady a legislatívne požiadavky?
Možnosti prepravy motorového člna
Motorový čln nie je našťastie aj tak objemný ako jachty na predaj, takže sa dá previesť na prívese za autom. Ak máte k dispozícii vlastný príves s dostatočnou nosnosťou, je to najjednoduchší a najflexibilnejší spôsob prepravy. Uistite sa, že je príves v dobrom technickom stave, má platnú technickú kontrolu a spĺňa všetky zákonné požiadavky. Nezabudnite na správne zabezpečenie člna na prívese pomocou popruhov a podpier, aby sa predišlo jeho poškodeniu počas prepravy.
Ak nevlastníte príves, môžete si ho prenajať od špecializovanej požičovne. Výhodou je, že nemusíte investovať do vlastného prívesu, ktorý by ste využili len sporadicky. Nevýhodou sú náklady na prenájom a nutnosť vrátiť príves po preprave. Finančne náročnejšie, ale bezpečné je prenajatie spoločnosti, ktorá vám čln domov prepraví. Tieto spoločnosti prepravujú aj veľké lode na predaj. Vyššie náklady sú vykompenzované bezpečnou a pohodlnou prepravou.
Doklady potrebné na prevoz motorového člna
Pred samotnou prepravou je dôležité oboznámiť sa s legislatívnymi požiadavkami a zabezpečiť všetky potrebné doklady. Základom je vlastniť technický preukaz od plavidla. Technický preukaz obsahuje informácie o člne – rozmery, hmotnosť, výkon motora a iné. Počas prechodu cez hranice budú colníci preukaz vyžadovať presne tak ako požadujú policajti počas plavby preukaz vodca malého plavidla.
Uistite sa tiež, že máte doklad potvrdzujúci vaše vlastníctvo člna, napríklad kúpnu alebo darovaciu zmluvu. Pred prepravou plavidlo poistite pre prípadné poškodenia, ktoré by mohli pri preprave vzniknúť. Ak je čln evidovaný, uistite sa, že má viditeľne umiestnené evidenčné číslo.
Zabezpečenia člna počas prepravy
Bezpečnosť je pri preprave člna na prvom mieste. Uistite sa, že je čln na prívese pevne uchytený pomocou popruhov a podpier. Skontrolujte, či je správne rozložená hmotnosť na prívese, aby sa predišlo jeho prevráteniu. Pri preprave člna na prívese platia nižšie rýchlostné limity ako pri bežnej jazde. Dodržujte ich, aby ste predišli nehode.
Počas prepravy pravidelne kontrolujte stav člna a prívesu. V prípade akýchkoľvek problémov zastavte na bezpečnom mieste a čln i jeho upevnenie skontrolujte. Overte, či je čln a príves dostatočne osvetlený a označený reflexnými prvkami. Pred cestou si naplánujte trasu, ktorá je vhodná pre prepravu člna. Vyhnite sa úzkym cestám, nízkym mostom a iným prekážkam.