Home Dobré rady Hemoroidy sú novým civilizačným ochorením 21. storočia. Ako sa prejavujú a čo s nimi?

Hemoroidy sú novým civilizačným ochorením 21. storočia. Ako sa prejavujú a čo s nimi?

by spravca_2020.sk
Hemoroidy

Zlatá žila, ako sa tomuto problému „ľudovo“ prezýva, patrí k najviac rozšíreným chorobám tohto storočia. Podľa štatistík nimi trpia najmä mladí ľudia do 25 rokov, u ktorých sa vyskytuje až v 75 % prípadov. Ak chcete vedieť, či a ako sa dá hemoroidom predchádzať, aké sú ich typické prejavy a ako ich riešiť, čítajte ďalšie riadky.

Vnútorné aj vonkajšie hemoroidy

Pod pojmom hemoroidy sa myslia pletence ciev, u ktorých príde k zväčšeniu vplyvom vytvorenia krvnej zrazeniny a následného zápalu v tomto mieste.

Vznik hemoroidov súvisí s rozšírením žilových štruktúr v oblasti dolnej časti konečníka a análneho otvoru. Podľa miesta výskytu poznáme hemoroidy vonkajšie a vnútorné, pričom zásadným rozdielom medzi nimi je aj intenzita bolestivosti.

Vnútorné hemoroidy sa tvoria hlbšie v análnom kanály a sú menej bolestivé. V prípade pokročilého štádiu môže prísť k ich vysunutiu, tzv. prolapsu hemoroidov.

Naopak, vonkajšie sú oveľa citlivejšie a to z dôvodu bohatšieho inervovania. Výsledkom je bolestivosť, na druhú stranu, sú mäkšie a menej krvácajú. Vyskytujú sa na povrchu konečníka a v okolí análneho otvoru, sú viditeľné po rozkročení a učupení.

Príznaky a ako sa hemoroidy prejavujú

Tak vonkajšie, ako aj vnútorné hemoroidy, sa v prvotnom štádiu prejavujú iba minimálne. Na úvod sa najčastejšie objavuje nepohodlie počas vyprázdňovania.

Medzi neskoršie typické príznaky hemoroidov patria:

  • krv v stolici, najčastejšie ju objavíte na toaletnom papieri
  • bolesť počas vyprázdňovania a na konci stolice, pocit tlaku a napätia
  • svrbenie, pálenie a rezanie v oblasti análneho otvoru
  • ťažšie a náročnejšie vyprázdňovanie, zápcha a opuch v okolí konečníka
  • hlienovitý výtok z konečníka a vysunutie vnútorných hemoroidov smerom von

Štandardne platí, že ak nebudete hemoroidy nijakým spôsobom riešiť, uvedené príznaky budú naberať na opakovaní, intenzite a pravidelnosti. Pri dlhodobom neliečení hrozí zápal okolia análneho otvoru a s tým spojené ďalšie typické symptómy.

Príčiny a rizikové faktory

Príčinou vzniku hemoroidov je rozšírenie žilových pletencov v rámci análneho kanála a análneho otvoru a s tým spojené nahromadenie krvi v tejto oblasti. Následne dochádza k tejto oblasti k zväčšeniu žíl a sekundárne aj k ich zapáleniu.

To, že k hemoroidom príde, majú na svedomí viaceré rizikové faktory. Okrem genetickej predispozície je dôležitým a len ťažko ovplyvniteľným vek, svoju úlohu však zohráva aj životospráva, najmä fajčenie, pitie alkoholu alebo nedostatok tekutín.

Problémovými vplyvmi sú tiež sedavý spôsob trávenia času, dlhodobé státie alebo obezita. Hemoroidy sa tiež vo zvýšenej miere vyskytujú v tehotenstve.

Faktormi, ktoré môžu ich priebeh a príznaky skomplikovať, sú aj nadmerná zrážanlivosť krvi, trombóza ciev, zvýšený vnútrobrušný tlak a samozrejme dlhodobý stres.

4 štádia priebehu hemoroidov

Ako sme už spomenuli, na úvod sú hemoroidy takmer nepozorovateľné. Žily sú rozšírené iba mierne a ak aj príde ku krvácaniu, je pozorovateľné iba jemne.

V druhom štádiu sa však situácia už mení. Žilový pletenec býva najmä počas vyprázdňovania podráždenejší a objavujú sa aj bolesti v mieste análneho kanála. Tie sú typické najmä počas tvrdej stolice, krv na toaletnom papieri je už vo väčšom objeme.

Ak sa stav nerieši, prichádza tretie štádium. Svrbenie, pálenie a bolestivosť v mieste konečníka sú prítomné čoraz viac a to aj bežne počas dňa alebo v noci.

Posledné štádium je charakteristické trvalými ťažkosťami. V prípade vnútorných hemoroidov dochádza k ich vysunutiu von a len ťažko sa dajú zasunúť naspäť. Bolesti sú intenzívne, rovnako tak krvácanie a objavuje sa aj opuch konečníka.

Čím skôr sa im budete venovať, tým lepšie

Liečba hemoroidov je kombináciou symptomatického pôsobenia a niektorých režimových opatrení. Čím skôr sa s ňou začne, tým lepšie sú jej vyhliadky.

Základom by mala byť diéta, ktorá znamená viac vlákniny, viac tekutín a úpravu jedálnička tak, aby bolo trávenie a vylučovanie čo najviac pravidelné. K tomu treba pridať pohyb, obmedzenie alkoholu a cigariet a zmiernenie stresových vplyvov.

Na samotné hemoroidy veľmi dobre pomáhajú aj sedacie kúpele s odvarom z dubovej kôry, prípadne masti a gély, ktoré zmierňujú zápal a jeho súvisiace prejavy.

V rámci perorálnej liečby sa užívajú voľne dostupné prípravky obsahujúce venotoniká a látky, ktoré zlepšujú priepustnosť žíl. Spolu s tým sú dôležité prípravky posilňujúce pevnosť a pružnosť stien ciev, čo eliminuje zhoršovanie stavu do budúcnosti.

You may also like