Home Dobré rady Ako vyčistiť kuchynskú linku?

Ako vyčistiť kuchynskú linku?

by spravca_2020.sk
Ako vyčistiť kuchynskú linku?

Kuchyňa je najkrajšou až po varení, uprataní a odložení všetkých hrncov, mís a pomôcok. Počas prípravy jedál zaťažujeme kuchynskú linku mastnotou, vodou, omrvinkami a inými zvyškami od jedál. To dá zabrať aj tej najkvalitnejšej a najmodernejšej kuchyni. Čistenie týchto plôch treba zahájiť tak často, ako často aj varíte. Ako na to?

Nestačí očistiť len kuchynskú linku!

Umývame všetko, čo na kuchynskej linke bežne udržiavame. Môže to byť odkvapkávač na riad, chlebovník, kanvica, mikrovlnná rúra, stojan na koreniny, nože a iné kuchynské pomôcky. Inak by bola naša práca zbytočná, keďže čistú linku by sme po pár minútach opäť zapratali ušpinenými vecami. Pred čistením zvážte, ktorá drogéria na kuchynskú linku bude pre vás tou najlepšou. Malo by ísť o prípravok do kuchyne, zvlášť na odstraňovanie mastnoty, na rýchle ničenie baktérií, vírusov a alergénov.

Čo sa týka pomôcok na kuchynskej linke, v prvom kroku ich dáme bokom. Plocha na linke má byť prázdna. Prípravky nanášame podľa priloženého návodu, rešpektujeme dobu pôsobenia a ak je to nutné, častejšie meníme handričky či kuchynské hubky. Čistíme aj za pomoci doplnkového svietidla, nech vieme o každej šmuhe a mastnom fľaku. Tie účinne zlikvidujú domácky vyrobené šetrné čistiace prípravky alebo zakúpené. Každý z nich má svoje výhody aj riziká.

Domáce verzus zakúpené prípravky na čistenie kuchynskej linky

Vyžadujú si istý čas na prípravu, preto je pre mnohých oveľa pohodlnejšie zakúpiť si už hotové. K domácim prípravkom s vysokým čistiacim účinkom patrí napr. ocot. Má však tú nevýhodu, že silno zapácha. To sa dá zmierniť rôznymi bylinkami, esenciálnymi olejmi alebo v kombinácii so šťavou či nastrúhanou citrónovou kôrou. Medzi skvelé tipy zaraďujeme pastu z jedlej sódy alebo použiť kypriaci prášok. Rovnako ani zakúpené čistiace prostriedky nás nemusia vábiť svojou vôňou, no nevyžadujú si žiadnu komplikovanú predprípravu.

Kuchynská linka – čistá, ale aj zbavená baktérií?

Čistota povrchov môže byť niekedy len optickým klamom. To, čo je mokré po použití čistiaceho prípravku, ešte nemusí byť úplne zbavené baktérií a zárodkov plesní. Jedným z najobľúbenejších viacúčelových sprejov je dettol, ktorý stačí nechať pôsobiť na kuchynských povrchoch 5  – 15 min. Taktiež ho možno použiť na drezy, batérie, odpadkové koše či toalety. Antibakteriálny sprej je dostupný aj na bugy s podrobným popisom miest pôsobenia a správneho použitia. Sprej z povrchov zotierame navlhko, nekombinujeme s inými prípravkami. Vôňu domova si však môžeme zlepšovať vonnými sviecami či rozprašovačmi podľa vlastného výberu.

 

 

You may also like