Home Dobré rady Vyskúšajte silu byliniek z vašej záhrady

Vyskúšajte silu byliniek z vašej záhrady

by spravca_2020.sk

Čo pestujete vo svojej záhrade? Určite sa v nej nájdu ovocné stromy a kríky, sezónna zelenina, prípadne okrasné kvetiny. No uvažovali ste už niekedy o tom, že vo svojej záhrade môžete mať súkromnú lekáreň? Stačí, ak v nej budete pestovať tie správne bylinky! Spoznajte bylinky, ktorých účinky vás príjemne prekvapia. A v domácnosti ich iste využijete.

Repík lekársky

Pestovať ho môžete v polotieni, ale aj na priamom slnku. Kvitne od júna do augusta a z jeho kvetov pripravíte čaj, ktorý je vynikajúci pri problémoch s trávením. Ak vás trápi žlčník, problémy s pečeňou, či močové kamene, repík by vo vašej záhrade nemal chýbať. Obklady z neho zas využijete na drobné rany, popáleniny alebo kožné ochorenia. Má totiž protizápalové a hojivé účinky.

Žihľava dvojdomá

Ak v lete dlhšiu dobu nepokosíte, pri plotoch vám s najväčšou pravdepodobnosťou vyrastie žihľava dvojdomá. Určite ju nevyhadzujte ako burinu! Má naozaj výnimočné liečivé schopnosti. Z usušených listov si môžete pripraviť čaj, ktorý pomáha pri problémoch dýchacích orgánov, prečisťuje krv, podporuje tvorbu červených krviniek a pomáha aj pri reume. Odvar je zas účinný na podporu zdravia vlasov. Žihľava obsahuje množstvo vitamínu C. Pokojne ju môžete pripraviť a konzumovať ako špenát.

Rumanček pravý

Podobne ako žihľava, aj rumanček sa často objavuje popri plotoch, prípadne cestách. Kvety rumančeka si môžete usušiť a liečiť sa nimi po celý rok. Je vynikajúci pri bolestiach a kŕčoch brucha. Pôsobí protizápalovo, lieči reumu, zápaly dutín, či klasickú nádchu. Využijete ho aj pri bolestiach zubov, prípadne na upokojenie pred spaním.

Medovka lekárska

Často je zamieňaná s mätou. Má však o čosi jemnejšiu vôňu, podobnú citrónu. Ako je prospešná pre zdravie? Pomôže najmä psychike. Pôsobí upokojujúco, pomáha pri melanchólii a nespavosti, no uľahčuje aj uvoľňovanie hlienu pri chorobe. Medovka je vynikajúca napríklad aj do ovocných šalátov, či osviežujúcej letnej limonády.

Materina dúška

V máji a júni sa zbiera kvitnúca vňať materinej dúšky. Po usušení sa používa na prípravu čaju, ktorý je skvelý pri kašli. Nielenže utišuje kašeľ, ale pôsobí dezinfekčne a posilňuje obranyschopnosť organizmu. Trápia vás migrény alebo nepríjemné šumenie v ušiach? Čaj z materinej dúšky určite vyskúšajte!

Všetky tieto bylinky sú absolútne nenáročné na pestovanie a starostlivosť. Stačí ich jednoducho vysadiť a nechať rásť. Odmenia sa vám úžasnou liečivou silou, ktorá bez problémov nahradí aj mnohé produkty z lekárne.

You may also like