Za prírodnými krásami netreba chodiť ďaleko. Je ich plné Slovensko a závidia nám ich mnohí zahraniční turisti. Tatry, Slovenský raj, Orava… všetky oblasti majú niečo do seba, no tentokrát sa pozrieme bližšie na Veľkú Fatru. Nenechajte si ujsť tieto miesta!
Ak hľadáte miesto na aktívny oddych, ktoré nie je až tak presýtené turizmom, Veľká Fatra je voľbou č. 1! Na rozdiel od Vysokých Tatier sa tu nenachádza toľko hotelov a penzión na penzióne (čo pripomína skôr mesto ako hory), a nájdete tu vytúžený pokoj. Ak si potrpíte na výlety v takmer nedotknujej divokej prírode, vaše kroky by mali smerovať práve sem.
Ostredok
Výstup na Ostredok je povinnou jazdou každého zdolávača hôr. Ide o najvyšší vrchol vo Veľkej Fatre a pýši sa výškou 1596 m n. m. Hoci samotný vrchol je plochý a väčšina svahov pôsobí hladko, v zimnom období si treba dať pozor na juhozápadnú stranu, kde je zvýšený výskyt lavín. Keď budete na vrchole, očarí vás výhľad na Chočské vrchy, Malú Fatru, Západné Tatry. Ak vám počasie dopraje, naskytne sa vám výhľad aj na vrcholy Vysokých Tatier.
zdroj: ostredok
Harmanecká jaskyňa
Ak sa chystáte do Veľkej Fatry na pár dní, odporúčame zavítať do obľúbenej Harmaneckej jaskyne s nádhernou bielou kvapľovou výzdobou. Nástenné vodopády, pôsobivé dómy, jazierka a pestrá prírodná výzdoba sa vám zapíšu do pamäti.
Najviac vás očarí výzdoba v Bielom dóme a Klenotnici. Prehliadka trvá približne hodinu a rozprestiera sa na dĺžke vyše 1 kilometra. Harmanecká jaskyňa rozhodne stojí za prieskum.
zdroj: harmanecká jaskyňa
Blatnický hrad
Blatnický hrad sa viac ako 700 rokov týči na úpätí Veľkej Fatry pri vstupe do Gaderskej doliny. Vďaka jednoduchej prístupnosti sem bez problémov môžu vyraziť turisti všetkých vekových kategórií.
Vďaka záslužnej práci dobrovoľníkov a nezamestnaných ľudí sa podarilo zachovať mnohé časti hradu. V priebehu 10 rokov sa na jeho zachovávaní vystriedalo vyše 120 ľudí. Blatnický hrad má svojho ducha a milovníci kultúry, histórie a architektúry by si ho nemali nechať ujsť.
Vlkolínec
Pri kultúre a histórii ešte chvíľu ostaneme, no tentokrát to bude na žiadnom kopci. Klenotom slovenskej ľudovej architektúry je dedinka Vlkolínec. Prvá zmienky o ňom siahajú do 14. storočia a počas jeho návštevy sa prenesiete do stredovekých čias.
Zachovalé zruby, domčeky a drevené stavby v obklopení lesov a krásnych lúk treba vidieť na vlastné oči. Do Vlkolínca odporúčame vydať sa po náučnom chodníku. A s príchodom teplých dní nie je na škodu vytiahnuť bicykel a dostať sa sem po cyklotrase. Spojenie pohybu, krásnej prírody a slovenského bohatstva je to pravé orechové.
zdroj: vlkolinec
Kde sa ubytovať vo Veľkej Fatre?
Pravú horskú atmosféru umocní pobyt v jednej z tradičných chatiek a zrubov, ktoré nájdete na www.fiemso.com.
zdroj: unsplash.com/